Czytanie i dyskusja

"Czytanie świata" - Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

15 listopada o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie ze współczesną dramaturgią w cyklu "Czytanie świata".

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zachęca do wspólnej lektury sztuk poruszających intrygujące, często kontrowersyjne tematy. Tradycją spotkań są dyskusje publiczności z aktorami na temat przeczytanego tekstu. W  rozmowach bierze udział psycholog, który – odnosząc się do problemów zawartych w czytanym dramacie – objaśnia motywacje postaci i pomaga zrozumień złożoność ludzkiej psychiki.

Gospodarz spotkań Janusz Łagodziński na pierwsze powakacyjne czytanie wybrał znakomity tekst  – tekst, który mówi o niezwyczajnych ludziach poszukujących spełnienia w świecie obliczonym chyba na inną skalę.

"Anton pracuje w branży nieruchomości, w mieście zniszczonym przez wojnę. Chcąc nabyć nowy dom dla swojej żony Thekli i siebie, fałszuje podpis swojego szefa. Kiedy szwindel wychodzi na jaw, Anton zostaje zwolniony z pracy. Żeby nie zmartwić żony, która właśnie zaszła w ciążę, nadal co rano wychodzi z domu, a wieczorami opowiada o fikcyjnych transakcjach. Z czasem jednak zaczyna mu się zaciskać pętla kłamstw wokół szyi: Thekla podejrzewa go o romans, inwestorzy, czyli matka Thekli oraz jej kochanek, domagają się zwrotu pieniędzy, a dawny szef popełnia samobójstwo - i w tym momencie pozorny realizm tej sztuki zaczyna przeistaczać się w zabawę formą."

Marius von Mayenburga „Eldorado"

(-)
Materiały Teatru
12 listopada 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...