Czytanie i omawianie dramatu współczesnego

„Pawi tren" Iwony Korszańskiej w reżyserii Pawła Świątka

Centrum Dramatu Najnowszego zaprasza na czytanie i omawianie jednego z najciekawszych debiutów dramatopisarskich ostatnich lat – „Pawiego trenu" Iwony Korszańskiej. Reżyserią zajął się Paweł Świątek, wystąpią aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Pola Błasik, Agnieszka Kościelniak, Marta Waldera, Krzysztof Piątkowski, Tadeusz Zięba. Poniedziałek, 27 lutego godzina 19:00.

Nogale, pawiany płaszczowe, norniki bure, amfipriony, żółwie i paw. Surowe warunki życia, walka o przetrwanie, walka o spełnienie. Czułość i przemoc. Jak środowisko wpływa na życie intymne bohaterów? Zakorzeniony w etnologicznym konkrecie „Pawi tren" tworzy niepokojący obraz zwyczajów godowych i życia rodzinnego. Zwierząt czy ludzi?

„Pawi tren" znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku, został opublikowany w „Dialogu" (06/2016) i zrealizowany w formie słuchowiska przez Program 3 Polskiego Radia w reżyserii Mateusza Pakuły (2017).

Reżysersko czytanie przygotował Paweł Świątek - gwiazda reżyserii młodego pokolenia - doceniony za takie spektakle jak "Paw królowej" w krakowskim Teatrze Starym, czy ostatnio "Książę niezłomny" w Teatrze Jaracza w Łodzi. Autorka dramatu i reżyser będą obecni na spotkaniu i będzie można z nimi porozmawiać.

Centrum Dramatu Najnowszego to nowy, całoroczny projekt Teatru Słowackiego, w ramach którego odbywają się warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów autorów polskich i zagranicznych. To laboratorium nowych tekstów dla teatru, miejsce testowania potencjału współczesnych dramatów i szerzej – scenariuszy teatralnych: hybrydowych adaptacji, multikompilacji i innych. To przestrzeń badania machiny tekstu, która może stać się trampoliną do stworzenia pełnowymiarowego spektaklu. Może, ale nie musi. CDN zaprasza do uczestniczenia w tej otwartej formule widzów, którzy będą mogli uczestniczyć w procesie twórczym, dodać coś od siebie, rozmawiać z artystami na ważne tematy zawarte w omawianych tekstach.

Wstęp na czytania kosztuje 5 zł, wejściówki są do odbioru w kasie Teatru Słowackiego lub bezpośrednio przed czytaniem.

(-)
Materiał Teatru
22 lutego 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...