Czytanie i spotkanie z twórcami

"Antygona w Molenbeek" - reż. Anna Smolar - Nowy Teatr w Warszawie

„Antygona w Molenbeek" powraca na teatralne deski, 21 stycznia zostanie przedstawiona w Nowym Teatrze. Na festiwalu Malta w 2018 roku odbyła się premiera inscenizowanego czytania dramatu Stefana Hertmansa z Małgorzatą Gorol w roli głównej.

W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa, Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz ciało swojego brata-terrorysty, aby móc je pochować. W roli króla Kreona występuje miejscowa policja, która odmawia jej prawa do pochówka brata, ponieważ uważa go za zdrajcę i zbrodniarza. Znamy tylko miejsce – brukselską dzielnicę – i wiemy, że mężczyzna wysadził się w powietrze. Bohaterka pamięta go jako kochającego brata, z którym spędzała w dzieciństwie mnóstwo czasu. Przychodzi do komisariatu, nie może pojąć, czemu nie chcą jej wydać ciała i – jak u Sofoklesa – staje się coraz bardziej radykalna. Wszystko inne przestaje się liczyć.

Czytanie performatywne, w reżyserii Anny Smolar, z muzyką Michała Górczyńskiego i w tłumaczeniu Jerzego Kocha, wystawione zostanie 21 stycznia o godzinie 19:00 w warszawskim Nowym Teatrze. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z twórcami. Wstęp wolny. Więcej szczegółów na stronie internetowej teatru.

Fragment tekstu:

Na Facebooku zobaczyłam znów kilka
hejtów od jednego ze studentów z roku
który mnie już od miesięcy prześladuje
swoimi selfie z grymasami:
Że jestem ciapatą suką i
powinnam wypierdalać
na hałdę piasku na pustyni
i żebym najlepiej sama się wysadziła w powietrze tak
jak ten potwór mój brat.
(...)
Czy imam to zna?
Ach. Nawet starzy mężczyźni są pełni nienawiści, wszędzie nienawiść –
Starcy, zazdrośni o siłę młodych,
sieją nienawiść w sercach chłopców
po to by ci zmarnowali swą młodość
dla jakiegoś ideału, w który nawet sami starcy
już nie wierzą.
Szwindel.
Wszędzie szwindel i wrzenie.

Stefan Hertmans jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego. Jego najsłynniejsza powieść, Wojna i terpentyna (2013), ukazała się w 16 krajach, a w samej Holandii miała 20 wydań, zdobyła Nagrodę Kultury Flamandzkiej w kategorii literatury (2014) i była nominowana do The Man Booker International Prize. Stefan Hertmans był gościem Malta Festival Poznań 2018, podczas którego odbyło się spotkanie z pisarzem o jego najnowszej powieści Nawrócona.

 

(-)
Materiał Teatru
21 stycznia 2019
Portrety
Anna Smolar

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...