Czytanie pełnego tekstu

"Fanatyzm albo Mahomet-Prorok" - Instytut Teatralny

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na spektakl-wykład na podstawie mało w Polsce znanej sztuki Woltera "Mahomet albo fanatyzm", który odbędzie się 29 kwietnia o godz. 19.00 w siedzibie Instytutu, ul. Jazdów 1

Czy wszystko w co wierzymy jest tylko stworzoną kiedyś narracją? Cy każda religia jest manipulacją? Jak brzmi najstarsze imię jedynego Boga? Kim jest Prorok?

"Utwór dedykowany przywódcy religii prawdziwej, spisany przeciwko założycielowi religii fałszywej i barbarzyńskiej."

- Wolter, "Fanatyzm albo Mahomet - Prorok"
Napisany w 1736 roku dramat Woltera to klasyczne, 5 aktowe dziecko burzliwych czasów europejskiego Oświecenia. Przewrotnie dedykowany papieżowi Benedyktowi XIV i pozornie krytykujący islam oraz tytułowego proroka Mahometa,w rzeczywistości jest zawoalowaną krytyką wszelkiej religii, manipulacji i fanatyzmu.

Czytanie pełnego tekstu tej zupełnie w Polsce nieznanej sztuki udało się we Francji tylko raz i to dzięki policyjnej obstawie. Inne próby były skutecznie oprotestowywane przez środowiska muzułmańskie. Podobnie w Szwajcarii, gdzie w ostatniej chwili odwołano premierę teatralną po protestach i groźbach lokalnej społeczności wyznawców islamu.

Reda Paweł Haddad: 
rocznik 1980, absolwent Wiedzy o Teatrze i student Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej; muzyk, performer, kulturysta - wojownik sztuki teatru.

Paweł Łapiński: 
student trzeciego roku filologii francuskiej na UWr, czlonek fundacji Centrala 71 
i redakcji magazynu teatralnego "Teatralia". Współpracował z Teatrem Wybrzeże, Instytutem Teatralnym, Teatrem Wielkim Opera Narodową, Wrocławskim Teatrem Współczesnym. 

* SPEKTAKLE-WYKŁADY odbywają się od 2009 roku cyklicznie 
w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

(-)
Instytut Teatralny
21 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...