Czytanie performatywne

Program rezydencjalny Pracowni Kany

Czytanie najnowszej wersji tekstu teatralnego ,"Donbas. Wydrążony kraj", stworzonego przez Pawła Jurowa i Anastazję Kasilową w oparciu o historię porwania w Donbasie w kwietniu 2014 r. na deskach teatru Kana zobaczyć będzie można 26 września o 17:00.

Paweł Jurow (reżyser teatralny pracujący w Kijowie), przebywając na "zaognionym terenie", został oskarżony o szpiegostwo, uprowadzony i przez dwa tygodnie przesłuchiwany (z użyciem tortur), a następnie przetrzymywany w niewoli przez dwa miesiące. Tekst, pod różnymi tytułami, w dokumentalnym stylu prezentował stanowiska pro-rosyjskich i pro-ukraińskich stron konfliktu, zebranych z mediów społecznościowych i przekazów prasowych (w tej formie zaprezentowano go m. in. na festiwalu Konfrontacje w Lublinie, Globalize: Cologne 2014, Ukrainian House w Paryżu). Podczas pracy nad tekstem w ramach rezydencji festiwalu Progress w Toronto (luty 2015) sztuka nabrała niesamowitej mocy dzięki osobistym wyznaniom Jurowa na temat własnych doświadczeń. Błyskotliwy zmysł obserwacji i szczerość wypowiedzi sprawiają, że na naszych oczach rodzi się bardzo ważny tekst opisujący najnowszą historię Ukrainy. Czytanie odbędzie się w języku polskim w wykonaniu szczecińskich aktorów. Przewidziane jest także spotkanie z autorem i dyskusja.

"Donbas. Hollow Land" pod różnymi nazwami prezentowany był w ramach rezydencji East European Performing Arts Platform (Lublin, Poland) w formie czytań perfromatywnych: international festival GLOBALIZE: COLOGNE 2014 (Cologne, Germany), festiwalu Konfrontacje teatralne (Lublin), w ramach projektu WOJNA. POKÓJ. UKRAINA (Teatr Powszechny, Warszawa) oraz Ukrainian House w Paryżu i festiwalu Progress (Toronto, Kanada).

Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
26 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...