Czytanie sztuki Lutza Hübnera

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

13 października o godz. 19 na Scenie na Zapleczu odbędzie się trzydziesta pierwsza prezentacja dramatu współczesnego. Będzie to "Małgorzata s. 89 i dalsze" Lutza Hübnera w reż. Kariny Piwowarskiej.

Za nami już 30 spotkań z dramatem współczesnym, zarówno polskim, jak i obcym, w ramach cyklu Dramat XXI wieku - Nowy Wspaniały Świat? (wcześniej Dramat Europejski XXI wieku - Nowy Wspaniały Świat?). Wielu reżyserów, którzy na przestrzeni lat reżyserowali czytanie dramatu, nawiązało późniejszą współpracą z Teatrem im. Wilama Horzycy. Zaowocowało to powstaniem spektakli, które znalazły się w repertuarze naszego Teatru.

Pierwsze czytanie dramatu odbyło się w 2007 r. W tym samym roku Katarzyna Raduszyńska wyreżyserowała czytanie dramatu "Osama bohater" Dennisa Kelly'ego. Teatr nawiązał współpracę z reżyserką, w wyniku której powstał spektakl "Nowy Don Kichot" na podstawie tekstów Aleksandra Fredry: "Pierwsza Lepsza", "Zrzędność i przekora", "Pan Geldhab", "Świeczka zgasła", "Ożenić się nie mogę", "Trzy po trzy".

W 2008 r. przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Mecenat 2008" zaprezentowane zostały dramaty: "Dawaj" Mariusza Bielińskiego w reż. Kariny Piwowarskiej oraz "Z krwi i kości" Philipa Osmenta i "Dostoevsky-trip" Władimira Sorokina w reż. Iwony Kempy, które zostały także wydane w formie książkowej. W tym samym roku w ramach programu "Mecenat 2008" Wasilij Sienin wyreżyserował na deskach Teatru im. Wilama Horzycy spektakl "Dostoevsky-trip" Władimira Sorokina.

W 2009 r. Karolina Maciejaszek wyreżyserowała czytanie dramatu Carlosa Murillo "Mroczna gra albo historie dla chłopców". W tym samym czasie Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie zaprosiła Iwonę Kempę do współpracy, której wynikiem był spektakl dyplomowy "Mroczna gra albo historie dla chłopców" przygotowany ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego. Spektakl ten wszedł do repertuaru Teatru im. Wilama Horzycy.

W 2010 r. Ula Kijak przygotowała czytanie dramatu "Hotel Babilon" Miro Gavrana, co zaowocowało późniejszą współpracą; w 2013 r. zrealizowała na toruńskiej scenie "Królową ciast" Béli Pintéra. Pia Partum wyreżyserowała czytanie dramatu "Miki Mister DJ" Mateusza Pakułu, a w ramach współpracy z Teatrem im. Wilama Horzycy zrealizowała w 2012 r. spektakl "Dziedzictwo Estery" Sándora Máraia. Z kolei Jacek Jabrzyk przygotował czytanie dramatu "Być jak Kazimierz Deyna" Radosława Paczochy, a rok później zrealizował spektakl "Dziady. Transformacje wg Adama Mickiewicza". W 2012 r. Jacek Jabrzyk wrócił do Teatru im. Wilama Horzycy jako reżyser czytania dramatu "Bunia" Roberto Cossa. W tym samym roku Maria Spiss wyreżyserowała czytanie dramatu "Pięć róż dla Jennifer" Annibale Ruccello, który rok później zrealizowała z aktorami Teatru im. Wilama Horzycy w ramach "Sceny Propozycji Aktorskich". Spektakl wszedł do repertuaru i jest grany do chwili obecnej.

W latach 2007 - 2012 czytania dramatu w ramach cyklu Dramat XXI wieku - Nowy Wspaniały Świat? odbywały się od trzech do pięciu razy w ciągu sezonu. W ostatnich dwóch sezonach odbywają się w cyklach dwumiesięcznych.

13 października (poniedziałek) 2014 r. o godzinie 19.00 zapraszamy na Scenę na Zapleczu na trzydziestą pierwszą prezentację dramatu w ramach cyklu spotkań DRAMAT XXI WIEKU - NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT? Tym razem zapraszamy na czytanie dramatu Lutza Hübnera Małgorzata s. 89 i dalsze w przekładzie Sławy Lisieckiej. Udział wezmą aktorzy naszego Teatru: Maria Kierzkowska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski i Michał Marek Ubysz, a reżyseruje Karina Piwowarska.

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 6 października (poniedziałek) w Biurze Obsługi Widzów.

Lutz Hübner. Rocznik 1964. pochodzi z małej miejscowości nieopodal Heilbronu. Zanim ukończył studia aktorskie studiował germanistykę, filozofię i socjologię. Występował jako kabareciarz. Po studiach przez kolejnych parę lat był aktorem i reżyserem w Neuss i w Magdeburgu. Zaczął też pisać dla teatru. Jest autorem ponad 30, m.in. Serce Boksera (Niemiecka Nagroda za Sztukę Dla Młodzieży), Hotel Paraiso, Firma dziękuje. Takie sztuki jak Małgorzata s.89 i dalsze, Ehrensache, Blütenträume czy Frau Müller muss weg uczyniły Hübnera najczęściej wystawianym współczesnym autorem sztuk teatralnych na scenach niemieckich. W 2011 r. otrzymał nagrodę stowarzyszenia ASSITEJ International. Jego sztuki są tłumaczone i grane na całym świecie. Większość z nich powstaje we współpracy z Sarah Nemitz. Pisze też wiele sztuk dla dzieci i młodzieży.

Karina Piwowarska. Studiowała teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Zadebiutowała w 2004 r. w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu sztuką "Kufehek" Jana Purzyckiego. Wyreżyserowała także "Gąskę" Nikołaja Kolady (Teatr Polski w Poznaniu, 2004), "Powinni tego zabronić" Pawła Jurka (Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2005) i "Ich czworo" (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2011).

(-)
Materiał Teatru
3 października 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia