Czytanie w ciemnościach

"Manekiny" - aut. Brunona Schulza - reż. Andrzej Ficowski - Stowarzyszenie Rita Baum we Wrocławiu

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Rita Baum" ma zaszczyt poinformować o kolejnej edycji "Czytania w ciemnościach" - tym razem wg opowiadań Brunona Schulza w reżyserii Andrzeja Ficowskiego. Prezentacje oparte na opowiadaniach "Ulica krokodyli" oraz "Republika marzeń" odbędą się 21 oraz 28 czerwca 2022, godz.20.00 w Klubokawiarni "Mleczarnia" na ul. Włodkowica 5 we Wrocławiu.

Spektakl oparty został na dwóch opowiadaniach Bruno Schulza. "Republika marzeń" to kraina wykreowana przez barokową wyobraźnię autora i utwór będący wyprawą w mityczny świat dzieciństwa, gdzie rzeczywistość jest przeobrażona, surrealistycznie wyolbrzymiona i przemieniona w sen. Natomiast "Ulica Krokodyli" opisuje świat nowoczesnej cywilizacji, w której dominuje komercja, tandeta i kicz. Zepsucie „miasta", amerykanizacja prowincji, naśladowczy tryb życia, ludzie-manekiny pozbawieni rozumu i duszy, bierne, zmanipulowane istoty. Formuła spektaklu w ciemnościach i półmroku będzie dodatkowo urozmaicona wizualizacjami, podkreślając wizualny charakter prozy Brunona Schulza.

Teksty Schulza mają strukturę kolażu, przenikają je prądy, często niełatwe do interpretacji motywacje, jak chociażby zainteresowanie rzeczami oderwanymi od kontekstu, z którego wyrosły. Twórcy spektaklu nie nawiązują do popularnego realizmu magicznego, ale starają się zanurzyć w „tu i teraz", aby opisać współczesne hybrydy form, rzeczy, przeczuć, które Schulz zostawił nam w spadku. Estetyka nawiązująca do ekspresjonizmu niemieckiego koresponduje z schulzowską "realnością najniższej rangi" – teatralnie przerysowany świat jako zbiór anty tożsamości symulujących autentyczność.

Spektakl będzie podczas transmitowany online, aby umożliwić udział w projekcie osobom spoza Wrocławia, dotkniętych niepełnosprawnościami, a także młodzieży, którą może zachęcić nowoczesna forma komunikacji i prezentacji sztuki. Transmisja zostanie udostępniona do bezpłatnego odbioru na profilu Facebook Rity Baum.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu Promocja Czytelnictwa.

Marcin Maziej
Stowarzyszenie Rita Baum we Wrocławiu
14 czerwca 2022
Portrety
Andrzej Ficowski

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia