"Dama..." weszła na scenę

"Dama Pikowa" - reż: Mariusz Treliński - Teatr Wielki w Łodzi

Oczekiwana premiery opery "Dama pikowa" Piotra Czajkowskiego w reż. Mariusza Trelińskiego, przesuwana ze względu na żałobę narodową, odbyła się wczoraj na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Niestety, kolejne spektakle zaplanowane są dopiero na wrzesień.

Inscenizacja "Damy pikowej" jest produkcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i powstaje we współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz The Israeli Opera Tel-Aviv-Yafo. Kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Kozłowski, autorem scenografii jest Boris Kudlička, a ruch sceniczny przygotował Emil Wesołowski. W obsadzie widowiska znaleźli się m.in. Krzysztof Bednarek, Viktor Lutsiuk (gościnnie), Samsons Izjumovs (gościnnie), Zbigniew Macias (gościnnie), Adam Szerszeń (gościnnie), Jolanta Bibel, Elena Sommer (gościnnie), Ira Bertman (gościnnie), Agnieszka Makówka, Małgorzata Kustosik. 

Kolejnym etapem podróży "Damy pikowej" będzie opera w Tel Avivie. Mariusz Treliński zaprosił do wystąpienia w partii Hermana w The Israeli Opera Tel Aviv-Yafo Krzysztofa Bednarka, solistę Teatru Wielkiego w Łodzi. Spektakle z udziałem Bednarka będą prezentowane w Tel Avivie od 25 czerwca do 15 lipca.

Mariusz Treliński, absolwentem wydziału reżyserii łódzkiej PWSFTviT, "Damę pikową" wyreżyserował już w 2003 roku w berlińskiej Staatsoper Unter den Linden pod dyrekcją Daniela Barenboima i z Placidem Domingo w roli Hermana oraz rok później w Operze Narodowej. Łódzka "Dama pikowa" to jego pierwsza realizacja dla naszej sceny. I to inscenizacja iście nowatorska...

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
22 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...