Dance Company w Chorzowie

"Bacon" - chor. Nanine Linning - Dance Company, Theater Heidelberg

28 listopada w Teatr Rozrywki gościć będzie Dance Company Nanine Linning z Theater Heidelberg ze spektaklem "Bacon". Spektakl prezentowany w ramach XXVI Festiwalu Ars Cameralis.

Brytyjski malarz Francis Bacon na swoich płótnach uwieczniał otchłań ludzkiej duszy. W sposób bezwzględnie szczery, boleśnie i pięknie zarazem, przedstawiał relacje zachodzące między mechanizmami tkwiącymi u podstaw natury człowieka: pożądaniem, dominacją i wykluczeniem. Emocjonalne rzeczywistości obecne w pracach malarza bada w spektaklu "Bacon" Nanine Linning, odkrywając przy tym analogię do własnej sztuki w bezkompromisowym sposobie przedstawiania i kreacji. "Interesuje mnie zwierzę, instynkt" - przyznawała niejednokrotnie Linning. I dlatego wymaga od tancerzy, by nieustannie przekraczali granice swoich fizycznych możliwości. W fizycznym wymiarze obrazy Bacona są bowiem bardzo zbliżone do tańca: ich ekspresja i bagaż emocjonalny wydają się mieć swoje źródło w ruchu. Wyrafinowane, pełne dzikiego piękna, innym razem agresywne i bestialskie w formie - takie są obrazy, które tworzy Linning jako odbicie świata przedstawionego na płótnach malarza. Fascynujący i szokujący zarazem spektakl miał swoją pierwszą odsłonę 12 lat temu. Wyróżniony m.in. nagrodą "Swan" za najlepszą holenderską choreografię, powrócił na scenę, tym razem z nową choreografią i w nowej oprawie scenograficznej, wykorzystującej głównie video i światło.

Dance Company Nanine Linning / Theater Heidelberg jest zespołem tanecznym wchodzącym w skład większego organizmu - Theater und Orchester Heidelberg. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym i główną choreografką Dance Company jest Nanine Linning. Regularnie pracuje z 12-osobowym zespołem tancerzy, przygotowując rokrocznie premierowe spektakle, ponadto współpracuje z przedstawicielami innych dziedzin sztuki, realizując projekty multidyscyplinarne. Od roku 2014 Theater und Orchester Heidelberg prowadzi swój własny międzynarodowy festiwal taneczny - Tanzbiennale Heidelberg.

Projekt wsparty przez Goethe - Institut Krakau
Koncepcja, choreografia: Nanine Linning
Muzyka: Jacob ter Veldhuis
Światło, scenografia: Jan Boiten
Video: Juliane Noß
Występują: Marie-Louise Hertog, Naomi Kamihigashi, Rina Murakami, Arno Brys, Sho Takayama, Luca Tomasoni

(-)
Materiał organizatora
23 listopada 2017

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia