Danton na Quadriennale w Pradze

"Sprawa Dantona" - reż: Paweł Łysak - Teatr Polski w Bydgoszczy

Spektakl "Sprawa Dantona" został wybrany do prezentacji podczas Praskiego Quadriennale. - To dla nas ogromny zaszczyt i prestiż, bo Praskie Quadriennale jest chyba najważniejszą imprezą na świecie prezentującą dokonania scenografii i architektury teatralnej - mówi Paweł Sztarbowski, zastępca dyrektora Teatru Polskiego

Quadriennale odbywa się w Pradze co cztery lata, a zaplanowana na 16-26 czerwca edycja jest już dwunastą w historii. Do tego inną niż wszystkie dotychczasowe, bo odbędzie się według poszerzonej formuły, postrzegającej scenografię jako dyscyplinę istniejącą pomiędzy sztukami wizualnymi a performansem. 

Widz jest jak aktor

- "Sprawa Dantona" świetnie realizuje to założenie, bo nie znam innego polskiego spektaklu, który w takim stopniu dawałby możliwość widzowi na udział w przedstawieniu - mówi Sztarbowski.

Widzom "Sprawy Dantona" Pawła Łysaka odebrana została bezpieczna bierność podglądacza. Już nie jako widzowie, ale uczestnicy rewolucji muszą, tak jak aktorzy na scenie teatralnej, ale i politycznej, odegrać swoją rolę - rolę kogoś z tłumu, od kogo może zależeć bieg historii. Wspólnie z zespołem teatru współtworzą spektakl na scenie, na której tańczą, skandują hasła, obserwują prywatne życie swoich przywódców i stają z nimi i ich radykalnym światem twarzą w twarz" - piszą na oficjalnej stronie PQ organizatorzy ekspozycji.

Prażanie nie będą jedynymi poza mieszkańcami Bydgoszczy teatromanami, którzy mieli okazję obejrzeć "Sprawę Dantona" na żywo. Spektakl z powodzeniem bowiem pokazywano już na krakowskim festiwalu Genis Loci, warszawskich Spotkaniach Teatralnych, czy w Opolu.

 Niestety, w tym sezonie spektaklu, którego reżyserem jest Paweł Łysak, już w Bydgoszczy nie obejrzymy. Dyrekcja teatru zapewnia jednak, że wróci on do repertuaru po wakacjach.

(bog)
Gazeta Pomorska
27 maja 2011
Portrety
Paweł Łysak

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia