Danuta Kwapiszewska (1922 - 1999)

Tancerka i rzeźbiarka

Danuta Kwapiszewska Urodziła się 6 czerwca 1922 w Warszawie. Zmarła 3 kwietnia 1999 w Warszawie.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.

"Moje rzeźby tańczą za mnie". To tytuł zrealizowanego w 1983 roku filmowego portretu Danuty Kwapiszewskiej, utalentowanej i nagradzanej tancerki, której błyskotliwą karierę w balecie przerwał ciężki wypadek. Po nim, jej pasją stała się rzeźba.

Urodziła się w 1922 roku, mieszkała w słynnej, luksusowej kamienicy Concordia na warszawskim Mokotowie.

"Powszechne były antresole czy też pawlacze w korytarzach lub nad drzwiami pokoi. - Służyły niekiedy dziwnym celom. Na przykład podczas okupacji tancerka Danuta Kwapiszewska, aby przeczekać "wizytę" Niemców, wskakiwała do antresoli i zwinięta w kłębek przeczekiwała, aż sobie pójdą. Gdy było na to za późno, matka wpychała ją do kredensu " - czytamy w artykule Jerzego S. Majewskiego w Gazecie Wyborczej.
Po wojnie Kwapiszewska współpracowała jako choreografka z teatrami dramatycznymi, m.in. z krakowską Groteską i Teatrem im. Juliusza Słowackiego, występowała też w kabarecie literackim Wagabunda. Niewiele jest o niej w polskim internecie.

Biografia Danuty Kwapiszewskiej wciąż czeka na przypomnienie.

Anna Legierska
Culture.pl
15 maja 2017

Książka tygodnia

Słownik biograficzny teatru polskiego, tom III: 1910-2000
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia