Danuta Kwapiszewska (1922 - 1999)

Tancerka i rzeźbiarka

Danuta Kwapiszewska Urodziła się 6 czerwca 1922 w Warszawie. Zmarła 3 kwietnia 1999 w Warszawie.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.

"Moje rzeźby tańczą za mnie". To tytuł zrealizowanego w 1983 roku filmowego portretu Danuty Kwapiszewskiej, utalentowanej i nagradzanej tancerki, której błyskotliwą karierę w balecie przerwał ciężki wypadek. Po nim, jej pasją stała się rzeźba.

Urodziła się w 1922 roku, mieszkała w słynnej, luksusowej kamienicy Concordia na warszawskim Mokotowie.

"Powszechne były antresole czy też pawlacze w korytarzach lub nad drzwiami pokoi. - Służyły niekiedy dziwnym celom. Na przykład podczas okupacji tancerka Danuta Kwapiszewska, aby przeczekać "wizytę" Niemców, wskakiwała do antresoli i zwinięta w kłębek przeczekiwała, aż sobie pójdą. Gdy było na to za późno, matka wpychała ją do kredensu " - czytamy w artykule Jerzego S. Majewskiego w Gazecie Wyborczej.
Po wojnie Kwapiszewska współpracowała jako choreografka z teatrami dramatycznymi, m.in. z krakowską Groteską i Teatrem im. Juliusza Słowackiego, występowała też w kabarecie literackim Wagabunda. Niewiele jest o niej w polskim internecie.

Biografia Danuty Kwapiszewskiej wciąż czeka na przypomnienie.

Anna Legierska
Culture.pl
15 maja 2017

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...