Datki zbierało kilkudziesięciu wolontariuszy

Na odnowę zabytkowych nagrobków Cmentarza Rakowickiego

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim we Wszystkich Świętych trwa kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W kwestowanie na ten cel zaangażowali się m.in. aktorka Anna Dymna i wicepremier Jarosław Gowin.

W Krakowie we Wszystkich Świętych od rana trwa 39. zbiórka, z której środki przeznaczone zostaną na odnowę nagrobków. Na Cmentarzu Rakowickim datki na ten cel zbiera Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, a na Cmentarzu Nowym Podgórskim - Stowarzyszenie Podgorze.pl. W poprzednich latach obie organizacje łączyły siły - dzięki zebranym wspólnie środkom wyremontowało łącznie 11 nagrobków.

OKRK szacuje, że ze środków zebranych na Rakowicach, tym razem wyremontuje kilka nagrobków na tamtejszym cmentarzu. Szczególnej opieki wymagają te najstarsze i zabytkowe, którymi nie ma się kto zająć. Datki zbiera kilkudziesięciu wolontariuszy, wśród których, jak co roku, znaleźli się najbardziej znani krakowianie.

- Jestem tutaj już od kilkunastu lat - powiedział PAP kwestujący na Rakowicach wicepremier Jarosław Gowin. - Staram się przychodzić co roku, bo to jest niezwykła inicjatywa, która buduje poczucie więzi między nami a tymi, którzy odeszli, ale też między nami tutaj, na tym cmentarzu. I myślę, że w całej Polsce - zaznaczył.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił, że wiele osób chętnie wspomaga zbiórkę sporymi sumami, ale są też tacy, którzy wrzucają do puszki po 20 gr. - To jest dar serca, który jest równie cenny - wskazał.

Z kolei aktorka Anna Dymna zapewniła, że coroczna zbiórka jest już bardzo dobrze znaną akcją, w której od wielu lat uczestniczą osoby z całej Polski. - Dla mnie to jest bardzo ważne, bo to znaczy, że ludzie jednak pamiętają o innych. I w sumie jest to bardzo radosne święto, bo nagle (objawia się) cała energia tych ludzi, którzy kiedyś nas urodzili, wychowali, nauczyli nas chodzić po ziemi, kochać, myśleć - nagle wszyscy tu są, bo się o nich cały czas myśli - podkreśliła aktorka.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska i Jerzy Jarocki. W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Mieszkańcy miasta co roku zapalają też znicze pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu i Pomnikiem Żołnierzy Września, które znajdują się na Cmentarzu Rakowickim. Pamiętają również o obcych żołnierzach poległych na polskich ziemiach, zarówno z kwatery brytyjskiej, jak i radzieckiej.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Na ulicach dojazdowych do najważniejszych nekropolii zmieniona została organizacja ruchu; by ułatwić mieszkańcom dojazd, uruchomione zostały dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe.

Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

PAP

(-)
Kurier PAP
2 listopada 2019
Portrety
Anna Dymna

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...