David Krakauer w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

15 czerwca, w scenerii nowego Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, wystąpi wybitny klezmerski klarnecista David Krakauer. Jest on obecnie jednym z najważniejszych artystów, którzy w swojej twórczości łączą tradycję z nowoczesnością.

David Krakauer wylansował tzw. klezmer-jazz – naturalne połączenie tradycyjnej muzyki żydowskiej z elementami ortodoksyjnego jazzu, które przyniosło mu światowy sukces. Jest także doskonałym interpretatorem muzyki klasycznej. Artystą chętnie zapraszanym do udziału w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych.
   
David Krakauer zaprezentuje wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej „Klezmer Clarinet Concerto” Wlada Marhulets’a. Występ artysty zainauguruje V edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej „ZACHOR”.
   
Podczas piątkowego koncertu usłyszymy dodatkowo dwa dzieła Leonarda Bernsteina : Uwerturę do operetki „Candide” oraz „Chichester Psalms” na chór, sopran solo, organy, harfę i instrumenty perkusyjne.

Leonard Bernstein, jeden z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku, pozostawił także niemały dorobek kompozytorski na czele z „West Side Story”, jednym z najsłynniejszych musicali wszechczasów. Utwory Bernsteina często goszczą w filharmonicznych programach. 

Leonard Bernstein jest również autorem muzyki w operze „Candide”, napisanej na podstawie powieści Woltera. Po raz pierwszy została ona wykonana w 1956 roku z librettem Lillian Hellman. Uwertura do opery „Candide” już po pierwszym udanym wykonaniu estradowym 26 stycznia 1957 roku przez filharmoników nowojorskich (pod kierownictwem samego kompozytora), zdobyła wielką popularność. Stała się od tego czasu jednym z najczęściej wykonywanych amerykańskich utworów orkiestrowych XX wieku.

„Księga Psalmów” stanowi szczególny rozdział Starego Testamentu. Jako jedyna przeznaczona jest do śpiewania, także z towarzyszeniem instrumentów. Począwszy od średniowiecznego jednogłosowego chorału gregoriańskiego poprzez polifoniczne motety renesansowe i XIX-wieczne pieśni chóralne, aż po kompozycje końca XX wieku, możemy odnaleźć teksty psalmów w różnych opracowaniach muzycznych. I tak ostatnią pozycją koncertowego wieczoru będzie „Chichester Psalms” Leonarda Bernsteina – utwór na chór, sopran solo, organy, harfę i instrumenty perkusyjne.

Utwór ukaże w pełni możliwości Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Całością zadyryguje jeden  z największych talentów wśród młodych polskich dyrygentów, Jakub Chrenowicz.

Na koncert zapraszamy w piątek,  15 czerwca o godzinie 19:00.

Ceny wejściówek:                                                                          
35 zł (normalna), 27 zł (ulgowa), 10 zł (szkolna, studencka)

Bilety do nabycia w kasie biletowej: od poniedziałku do soboty | godz. 11:30-19:00
W dniu 15 maja kasa biletowa czynna w miejscu koncertu | godz. 18:00-19:00
tel.: +48 (85) 732 73 43 wew. 22; +48 (85) 732 00 66
oraz na: www.oifp.eu i www.bilety24.pl

*Dyrekcja Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku zastrzega sobie prawo do zmiany dotyczącej miejsca, programu, wykonawców, a także terminów koncertów. Za ewentualne zmiany przepraszamy.

Uwaga: Ze względu na prognozowane załamanie pogody w dniu jutrzejszym, koncert inaugurujący V Festiwalu Muzyki żydowskiej „Zachor” oraz występ gwiazdy festiwalu  - Davida Krakauera został przeniesiony do Sali Koncertowej OiFP przy ul. Podleśnej 2.

(-)
Materiały OiFP
12 czerwca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia