Dawid Ogrodnik wśród wschodzących gwiazd Europy

Polski aktor Dawid Ogrodnik w dziesiątce najbardziej interesujących i obiecujących gwiazd kina.

Już po raz dwudziesty drugi jury złożone z ekspertów kina (producentów, reżyserów castingu, krytyków) wybrało dziesiątkę najbardziej interesujących i obiecujących gwiazd kina.

W tym roku w dziesiątce "Shooting Stars" znalazł się Dawid Ogrodnik. Absolwent krakowskiej PWST ma 32 lata i w swoim dorobku wiele znaczących ról.

Był m.in. Sebastianem "Rahimem" Salbertem w "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, niepełnosprawnym, walczącycm o praw do godnego życia bohaterem "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, Tomaszem Beksińskim w "Ostatniej rodzinie" Tomasza Beksińskiego, emograntem przyjeżdżającym na Wigilię do rodziny w "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego. Obecnie można go oglądać w serialu "Rojst" reżyserowanym przez Jana Holoubka, a jego najbliższe premiery to "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza oraz "Broad Peak" Leszka Dawida, gdzie wciela się w postać Adama Bieleckiego.

Ogrodnik jest trzyktrotnym laureatem aktorskiej nagrody na festiwalu w Gdyni (za role drugoplanowe w "Jesteś Bogiem" i "Obietnicy" oraz rolę pierwszoplanową w "Cichej nocy"), ma kilka Orłów przyznawanych przez Polską Akademię Filmową, w 2014 roku dostał Paszport Polityki, a w 2018 roku nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Obok polskiego aktora w grupie tegorocznych "Shooting Stars" znaleźli się: Elliott Crosset z Danii, Rea Lest-Liik, z Estonii, Emma Drogunova z Niemiec, Kristín Thora Haraldsdóttir z Islandii, Aisling Franciosi z Irlandii, Blagoj Veselinov z Macedonii, Norweżka Ine Marie Wilmann, Serb Milan Marict oraz Szwed Ardalan Esmaili.

Główne wydarzenia programu "Shoting Stars" promującego młodych europejskich aktorów, spotkania z producentami oraz dziennikarzami, odbędą się w lutych 2019 roku, podczas festiwalu filmowego w Berlinie.

Przed Dawida Ogrodnikiem do tego programu trafili: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Mateusz Kościukiewicz oraz Zofia Wichłacz.

Barbara Hollender
Rzeczpospolita
11 grudnia 2018
Portrety
Dawid Ogrodnik

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...