Debiut aktora Teatru Śląskiego doceniony

Nagroda im. Andrzeja Nardellego dla Bartłomieja Błaszczyńskiego

Nagrodę ZASP-u im. Andrzeja Nardellego, za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych sezonu 2011/2012, otrzymał Bartłomiej Błaszczyński. Aktor zdobył nagrodę dzięki roli Triplewa w "Mewie" Czechowa wystawionej na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i cieszę się, że praca - moja i całego zespołu - została doceniona. Gdyby nie inni, moja rola nie miałaby znaczenia. Uważam, że ta nagroda jest dla nas wszystkich. Jest to także mobilizacja do dalszej pracy - fakt, że ktoś nas dostrzegł. Katowice są trochę oddalone od tego centrum świata teatru - powiedział w rozmowie z PAP Bartłomiej Błaszczyński.

Błaszczyński został wyróżniony za swoją rolę Triplewa w spektaklu "Mewa" Antoniego Czechowa w reżyserii Gabriela Gietzky'ego, wystawianego na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- Bartka wyróżnia przede wszystkim skromność i pokora wobec zawodu, towarzysząca mu na każdym kroku. Jest młodym człowiekiem, któremu trafiło się sporo ról, zastępstw i solidnego wejścia w środowisko teatralne. Przy tym zachowuje spokój i pokorę. Jest rodzajem aktora, z którym chce się pracować - powiedział PAP Gabriel Gietzky. - Potrafi zmienić się w dowolną postać. W każdej chwili jest w stanie uzyskać, w bardzo wiarygodny sposób, dowolny stan emocjonalny. Przychodzi mu to z łatwością - dodał reżyser.

Nagroda im. Andrzeja Nardellego wręczana jest od sezonu 1998/99. Pierwszą laureatką była Barbara Kałużna za rolę Kobiety w "Trzech wysokich kobietach" Edwarda Albee'ego. Nagroda trafiła także m.in. do Pauliny Kinaszewskiej, Anny Sarny, Anny Piróg, Kamilii Wojciechowicz, Marcina Hycnara,

Patrycji Soliman, Mariety Żukowskiej, Jakuba Firewicza i Mikołaja Roznerskiego.

Poza nagrodą pieniężną, laureat otrzymał także grafikę, wykonaną przez studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na uroczystości obecni byli m.in. Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych ZASP Ignacy Gogolewski oraz prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.

Błaszczyński (ur. 1988) zadebiutował rolą Konstantego Triplewa w "Mewie" Czechowa. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Radia Łódź za rolę Piotra w "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie" podczas XXIX Festiwalu Sztuk Teatralnych w Łodzi. Wystąpił również w filmach: "Zniknięcie", "Protokół mędrców Syjonu" (oba 2011) i "Jesteś Bogiem" (2012).

Andrzej Nardelli urodził się w 1947 r. w Mysłowicach. Był aktorem i piosenkarzem, znanym z ról w takich filmach jak "Nie lubię poniedziałku" (reż. Tadeusz Chmielewski) oraz "Szkice warszawskie" (reż. Stanisław Różewicz). Na początku lat 70. występował w warszawskim Teatrze Narodowym w

"Kordianie" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Na początku lat 70. śpiewał razem z Magdą Umer w programach telewizyjnych. Występował także w spektaklach Teatru Telewizji. Zmarł w 1972 roku w wieku 25 lat.

(-)
(PAP)
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...