Demon i jego oprawca

"Baldanders" - reż: Marcin Bikowski - Białostocki Teatr Lalek

Wielokształtny demon znowu będzie krążyć po Warszawie. Tylko dwa razy w Collegium Nobilium Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski pokażą spektakl "Baldanders".

Swoją naturą Baldanders przypomina mitologicznego Proteusza, boga mórz południowych, który opiekował się trzodą fok Posejdona. Znany był przed wszystkim z umiejętności przybierania wielu kształtów. Jego natura zafascynowała Jorge Luisa Borgesa, który opisał go w swej „Księdze istot zmyślonych”. 

Przygotowując spektakl, Bartnikowski i Bikowski czerpali inspirację głównie z opowiadania Borgesa, ale też twórczości Rolanda Topora i Edgara Allana Poego. Powstał spektakl eksperymentalny, mroczny i wizyjny, skupiający się na relacji między uwięzionym w klatce demonem a jego oprawcą. Twórcy wprowadzają nas w świat rodem z jarmarcznych varietes, w mistrzowski sposób posługując się techniką lalkarską, która pozwala im na ukazanie dwoistości również ludzkiej duszy, miotającej się między dobrem a złem.

Zrealizowany w 2006 roku spektakl został od tego czasu nagrodzony m.in. Grand Prix III Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty, Atestem, czyli Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za rok 2006, przyznawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ oraz nagrodą za najlepszy spektakl w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Spektakl pokazywany był także na festiwalu Fringe 2008 w Edynburgu.

„Baldanders”, dramat na podstawie tekstów Borgesa, Topora i Poego, Teatr Malabar Hotel, Białystok – Warszawa, reż. Marcin Bikowski, wyk. Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski, Collegium Nobilium, Warszawa, ul. Miodowa 22/24, bilety: 25 zł, rezerwacje tel. 22 635 99 39, premiera: sobota (20.02), godz. 19.30

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
19 lutego 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia