Diabeł w teatrze

"Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba" - Centrum Scenografii Polskiej

Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza od 19 grudnia na wystawę "Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba". Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego drugiej połowy XX wieku prezentującą projekty scenograficzne, kostiumy, lalki, a także fragmenty dekoracji scenicznej uzupełnione wybranymi fotografiami ze spektakli

Na ekspozycji pokazane zostaną projekty scenograficzne do „Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Kazimierza Dejmka i Andrzej Stopki oraz „Żywotu Józefa” Dejmka, zarówno w scenografii Zenobiusza Strzeleckiego z 1958 roku, jak i Andrzeja Stopki z 1965 roku. Zobaczymy także fotosy z tak znaczących realizacji, jak „Dziady” Kazimierza Dejmka i Andrzeja Stopki z 1967 roku, „Dziady” z 1973 roku Konrada Swinarskiego i Krystyny Zachwatowicz, „Dziady – dwanaście improwizacji” Jerzego Grzegorzewskiego ze scenografią Barbary Hanickiej z 1995 roku oraz „Dziady drezdeńskie” Piotra Potworowskiego z 1962 roku, a także prace scenograficzne Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, Adama Kiliana, Ewy Starowieyskiej, Zygmunta Smandzika i Zofii de Ines.

Anioł Stróż czy Archanioł Gabriel? Sympatyczny Boruta czy może przerażający Belzebub? Plastyczne przedstawienia istot nas ochraniających lub skłaniających do zła oglądać można na prezentowanej w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach wystawie "Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba. Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego od drugiej połowy XX wieku". Wystawę tworzą projekty scenograficzne, kostiumy, lalki, a także fragmenty dekoracji scenicznej uzupełnione wybranymi fotografiami ze spektakli.

Koncepcja wystawy: Agnieszka Tabor
Współpraca kuratorska: Jolanta Niedoba
Aranżacja: Krystian Banik

***
Wystawa czynna: 19 grudnia 2011 – 31 marca 2012
Wernisaż: 16 grudnia 2011, godz. 18.00
Wejście za okazaniem zaproszenia.

(-)
Materiały Organizatora
15 grudnia 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia