Dialog artysty z formą przedstawienia

"Manifesty Tadeusza Kantora" - reż. Szymon Wróblewski

8 grudnia przypada 22 rocznica śmierci Tadeusza Kantora. Z tej okazji 26 listopada w ramach PC Dramy odbędzie się wieczór poświęcony jego twórczości.

Podczas performansu wyreżyserowanego przez Szymona Wróblewskiego, Wiktor Loga-Skarczewski przeczyta fragmenty pism i manifestów jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. Dyskusję po czytaniu poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Owczarski.

"Tadeusz Kantor (1915-1990) został kiedyś nazwany najbardziej światowym z polskich artystów i najbardziej polskim z artystów światowych. Już za życia przez jednych uważany był za geniusza, ale przez innych za mistyfikatora, zaledwie zręcznego naśladowcę. Dziś nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w 1990 roku odszedł od nas jeden z najwybitniejszych twórców sztuki XX wieku - choć nadal trudno wytłumaczyć, na czym polegał fenomen jego wyobraźni. Był artystą wszechstronnym - jak sam mówił: "totalnym" - dlatego rozdzielanie jego dzieła na poszczególne "dyscypliny" jest ryzykowne. Malarz, scenograf, poeta, aktor, happener - światową sławę zyskał jako człowiek teatru. Także i tam pozostał jednak przede wszystkim malarzem, który myśli obrazami, a zamiast farb używa aktorów i rekwizytów." Krystyna Czerni
***
Tadeusz Kantor
PAMIĘĆ
pamięć przeszłości
pogardzana
przez T r z e ź w y c h
i z tego powodu cenionych osobników
rodzaju ludzkiego
(zawsze podejrzewałem ich o tępotę),
i przez "żarłoków" codzienności
pędzących na złamanie karku
ku przyszłości i obietnicom.
PAMIĘĆ
spychana bezlitośnie z drogi,
na której odbywa się
ten jakoby wspaniały pochód
ku przodowi, w przyszłość...
PAMIĘĆ...
Warto się nią zająć! (...)

Był malarzem, rysownikiem, scenografem i reżyserem. Jeden z największych twórców europejskiego teatru w XX wieku. Tadeusz Kantor - członek Grupy Krakowskiej II oraz założyciel teatru Cricot 2 - zmarł 8 grudnia 1990 roku po próbie generalnej spektaklu "Dziś są moje urodziny". Jego manifesty oraz teksty teoretyczne często przybierały formy białych wierszy. To wypowiedzi przypominające wewnętrzny dialog artysty z tematem i formą przedstawień. Z pozbieranych zapisków, listów, fragmentów scenariusza oraz notatek do spektaklu powstanie mapa dróg i kierunków myśli Tadeusza Kantora, które towarzyszyły mu przy pracy nad jego ostatnim przedstawieniu pod tytułem "Dziś są moje urodziny".
26.11.2012 | G. 19:00 | wstęp wolny

Manifesty Tadeusza Kantora reż. Szymon Wróblewski
O czytaniu:
Manifesty Tadeusza Kantora
reż.: Szymon Wróblewski / komentarz naukowy: prof. UG dr hab. Wojciech Owczarski / tekst przeczyta: Wiktor Loga Skarczewski

(-)
Materiał nadesłany
16 listopada 2012

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia