Dla dorosłych i dla najmłodszych

28. Olsztyńskie Spotkania Teatralne

11 spektakli różnych gatunkowo, adresowanych zarówno do dorosłej publiczności, jak i do najmłodszych, spotkania z twórcami oraz warsztaty taneczne - to program XXVIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Przegląd rozpocznie się 27 marca i potrwa do 4 kwietnia.

- W tym roku olsztyńscy widzowie podczas Spotkań Teatralnych będą mogli zobaczyć 11 spektakli, w tym niektóre będą wystawione dwukrotnie; gościć będziemy 270 twórców z 9 miast - powiedział w środę podczas konferencji rzecznik Teatru im. Jaracza w Olsztynie Maciej Lewandowski.

Dyrektor programowy XXVIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych Karolina Purłan podkreśliła, że przeglądowi towarzyszyć będą spotkania z twórcami. - Ponadto po raz pierwszy Spotkania Teatralne wychodzą poza teatr; jedno z przedstawień wystawione zostanie w sali pod amfiteatrem im. Czesława Niemena. W tym roku w większości spektaklom towarzyszyć będzie muzyka na żywo - dodała.

Jak wyjaśniła, dużym atutem tej edycji będzie różnorodność. - Mamy spektakle dla najmłodszych widzów i dla młodzieży. Przedstawienia są w różnej konwencji i różnych gatunków - zaznaczyła.

Przegląd rozpocznie się w 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, galą podczas której nagrodzeni zostaną najlepsi aktorzy w olsztyńskich spektaklach Teatru im. Jaracza. Po niej widzowie obejrzą "Rewię związkowo-robotniczą. Przodownicy miłości" w wykonaniu Teatru Zagłębie z Sosnowca. Przedstawienie jest inspirowane broadwayowskim hitem "Pins and Needles".

Sztuka "Dobrze się kłamie" w wykonaniu aktorów Tito Production/Spektaklove opowiada o grupie przyjaciół, która spotyka się na kolacji i planuje oglądać zaćmienie księżyca. Kacper Kuszewski w recitalu "Album rodzinny" wykona szlagiery międzywojnia.

Polski Teatr Tańca pokaże olsztyńskiej publiczności taneczne przedstawienie "Fabula Rasa", gdzie - jak podają twórcy - "widz wyruszy w hipnotyczną podróż w głąb osobowości człowieka". Teatr im. Aleksandra Fredry z Gniezna wystawi w Olsztynie spektakl poświęcony Freddiemu Mercury'emu. Będzie to swoisty musical i teatr tańca, ale też groteskowy wodewil i opera mydlana - podają twórcy.

Kolejnym muzycznym przedstawieniem będzie "Lorem Ipsum" - autorski spektakl teatru tańca kolektywu Vagabond Physical Collective.

Teatr Nowy Proxima z Krakowa zaprezentuje sztukę "Kobiety objaśniają mi świat" a o polityce w sporcie i o tym, jak sport staje się narzędziem, za pomocą którego umacnia się siłę państwa opowiada przedstawienie "Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium" w wykonaniu aktorów Teatru Nowego z Zabrza.

Kryminalną fabułę "Morderca jest wśród nas" przedstawi Teatr Syrena. W monodramie "Stopklatka" zaprezentuje się Michał Felczak a do najmłodszych adresowana jest sztuka "Pomelo jest zakochany w żabie, deszczu i nie tylko" w wykonaniu Teatru Fraktal.

Agnieszka Libudzka
Kurier PAP
22 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...