Dla młodzieży i dorosłych w Teatrze Dzieci Zagłębia

"W brzuchu wilka" - reż: Dariusz Wiktorowicz

Najnowszy spektakl Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie pt. "W brzuchu wilka" będzie polską prapremierą. Przedstawienie adresowane jest dla młodzieży powyżej 16. lat oraz widzów dorosłych.

Spektakl jest oryginalnym studium analizy relacji przestępcy i ofiary ubranym w formę znanej nam wszystkim bajki - wykorzystuje bowiem motyw historii o Czerwonym Kapturku i wilku. Historię tę można opowiedzieć na dwa sposoby: może być infantylną historyjką dla dzieci, ale może też być przejmującą opowieścią o dojrzewaniu, o dwuznacznej, niemal erotycznej relacji między młodą dziewczyną, a dojrzałym mężczyzną.

Spektakl jest przyczynkiem do rozważań o istnieniu agresji w człowieku. Nosicielem agresji jest Wilk. Jego postać wzorowana jest na sylwetkach seryjnych morderców, którzy przeniknęli do społecznej świadomości m.in. dzięki mediom. Bo „W brzuchu wilka” to także spektakl o odpowiedzialności, jaką ponoszą media za kreowanie osób moralnie niejednoznacznych i podejrzanych.

Spektakl podejmuje także temat odpowiedzialności matki wobec córki. Stawia pytanie, na ile matka przygotowała swoje dojrzewające dziecko do pełnienia roli kobiety w społeczeństwie. Przewrotnie pojawia się także pytanie o to, czy przypadkiem sama córka nie jest również współwinna tragedii, jaka staje się jej udziałem - poprzez sam fakt, że dojrzewa, że chce być ładna i atrakcyjna, przez co mimowolnie staje się kusicielką.

Poczynania wilka obserwują Drwale, świadkowie zdarzeń, wzorowani na antyczny chór, wygłaszający odpowiedni komentarz, ale niepodejmujący żadnej akcji.

Inscenizacja Dariusza Wiktorowicza czerpać będzie z tradycji teatru plastycznego. Szczególny nastrój zbudują także: oryginalna scenografia, kostiumy oraz elektroniczna muzyka, będąca ilustracją emocji, jakie targają bohaterami.

Autorem sztuki jest Robert Jarosz, reżyser i dramatopisarz, zdobywca licznych nagród konkursach dramatopisarskich. Za tekst „W brzuchu wilka” zdobył nagrodę główną w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym co roku przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2011 roku.

Spektakl dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

(-)
Materiał Teatru
18 września 2012

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...