Dla najmłodszych

"Afrykańska przygoda" - reż: M. Fajak-Słomińska i J. Słomiński - Teatr Miniatura

Teatr Miniatura od lat koncentruje się na małym widzu. Tyle że nigdy dotąd nie było w Gdańsku spektakli dla widza tak małego. Nowy spektakl pt. "Afrykańska przygoda" przeznaczony jest dla dzieci w wieku 1-4 lat.

Duet Maria Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński za sztukę Marioli Fajak-Słomińskiej "Afrykańska przygoda" zabiera się po raz drugi. W 2010 roku w szczecińskim Teatrze Pleciuga oboje wspólnie zagrali w przygotowanej przez siebie realizacji tej sztuki. W gdańskiej inscenizacji spektaklu dla najmłodszych wezmą udział aktorzy Miniatury : Joanna Tomasik, Jolanta Darewicz oraz Jakub Zalewski (gościnnie), grający naprzemiennie z Andrzejem Żakiem.

- Dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie, Zbigniew Niecikowski, wpadł na pomysł, aby wystawić kilka scenariuszy swoich aktorów i akurat tak się złożyło, że nasz był realizowany jako pierwszy - tłumaczy Janusz Słomiński, reżyser gdańskiego spektaklu. - Chcieliśmy najpierw obejrzeć taki spektakl, by móc ugryźć temat. Widzieliśmy parę programów zachodnich, ale większość z nich wyglądała tak, że wychodzi do dzieci jakiś pan i zaczyna uprawiać "ble, ble". Tego nie chcieliśmy robić, bowiem jako profesjonalni aktorzy myśleliśmy o spektaklu, który miałby własną fabułę i dramaturgię, pomimo tego, że kierujemy go do wyjątkowo małych widzów.

Spektakl "Afrykańska przygoda" przedstawia bardzo prostą historię. To sen chłopczyka, który zasypia w swoim pokoju pod kołdrą w afrykańskie wzory i śni mu się, że jego kolorowy pokój zamienia się w krainę pełną dzikich zwierząt.

- Ten przekaz pewnie do wszystkich dzieci nie dotrze, ale zostanie dziecku w pamięci obrazek. Chłopczyka-laleczkę kreujemy na bohatera, bo nie boi się wielkiej żyrafy, ani słonia - polubi je. Będzie też wiele teatralnych cudów - zapowiada Janusz Słomiński.

Spektakl zacznie się powoli, by dzieci nie przestraszyć. Świat przedstawienia musi być kolorowy, ale realizatorzy dbają o to, by nie był przejaskrawiony. Cały czas na widowni będzie się palić światło.

- Naszym celem jest przekonać małe dzieci, że teatr to miejsce dla nich przyjemne. Stąd są piękne kolorowe laleczki, stąd łagodna muzyka i taki, a nie inny ruch aktorów, którzy nie mogą poruszać się zbyt gwałtownie - podsumowuje autorka tekstu i współtwórczyni spektaklu, Mariola Fajak-Słomińska.

W Szczecinie spektakl zagrano już ponad 60 razy, a maleńkie dzieci bardzo dobrze go przyjmują.

- Dzieci przychodzą do nas z tatą, mamą, babcią czy dziadkiem, dlatego raczej nie kręcą się po scenie - rolę naturalnej barierki spełnia stonoga - wylicza Mariola Fajak-Słominińska. - Rodzice wiedzą, że to jest granica, do której można pozwolić dzieciom raczkować, a dalej jest przestrzeń, w której coś się ma wydarzyć. Parokrotnie zdarzyło się, że dzieci weszły w naszą przestrzeń, na to też jesteśmy gotowi. Szczególnie podoba się samochodzik "brum, brum".

Gdańska realizacja nie jest wierną kopią szczecińskiego - będzie m.in. inna puenta spektaklu. Dzieci i rodzice będą siedzieć na poduszkach, a z tyłu będzie ława w postaci wielbłąda dla osób, którym siedzenie na poduszce nie przypadnie do gustu. Spektakl obliczony jest na 50-60 osób na widowni sceny kameralnej Miniatury.

Spektakl otrzymał Bursztynowy Pierścień dla najlepszego spektaklu 2011 roku w Szczecinie, pokonując m.in. produkcje Teatru Współczesnego, prowadzonego przez Annę Augustynowicz czy Operę na Zamku.

***

W Teatrze Miniatura w tym roku kalendarzowym spodziewać się można aż pięciu premier:

29 stycznia 2012 - premiera "Afrykańskiej przygody", reż. Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński

kwiecień 2012 - premiera spektaklu na podstawie prozy Martina Vidmarka i Heleny Willis - serial teatralny, część I

13-15 lipca 2012 - premiera plenerowego spektaklu poświęconego Stanisławie Przybyszewskiej, reż. Lech Raczak

wrzesień/październik 2012 - "Jak kochać dziecko?" Janusza Korczaka - inauguracja cyklu "Wychowanie! Jak?"

listopad/grudzień - spektakl na podstawie prozy Martina Vidmarka i Heleny Willis - serial teatralny, część II

Niespodziankę dla dzieci szykuje też Teatr Wybrzeże, który na Dzień Dziecka wystawi spektakl "Arabela" w reż. Pawła Aignera, według scenariusza Václava Vorlíčka i Miloša Macourka. Premiera 1 czerwca 2012 roku.

Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
25 stycznia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia