Dla trzynastki widzów

"Bliżej" - reż. Dariusz Starczewski - Scena Pokój w Krakowie

Działający od marca 2013 r. najmniejszy teatr w Polsce, czyli krakowska Scena Pokój, zaprasza na czwartą premierę. Tym razem dla 13 widzów - bo tyle osób mieści ta sala. Grać będzie sztukę Patricka Marbera "Bliżej".

W sztuce, w reżyserii Dariusza Starczewskiego, wystąpią: Anka Graczyk, Dagmara Bąk, Michał Kitliński i Paweł Okraska. Premiera w poniedziałek o godz. 19.30, kolejne spektakle w dwa następne dni, o tej samej porze.

"Bliżej" to tekst, który rozsławił film z Natalią Portman i Julią Roberts. Starczewski przykroił go mocno, czyniąc zeń opowieść - z Alice w centrum - o czwórce egoistów, szukających ukojenia we wzajemnych relacjach. - Świadomie nie widziałam filmu, by się niczym nie sugerować - mówi Anka Graczyk, Alice.

Ulokowany na II piętrze przy ul. Starowiślnej 55, w 80-metrowym mieszkaniu, teatr założyli Anka Graczyk i Dariusz Starczewski. Sceną jest pokój 30-metrowy. To w nim wystawiali "Postrzał" - grany 70 razy, "Nie budźcie mnie" - 40 razy, "i zawsze przy mnie stój" - 25 razy.

Scena Pokój powstała w ramach projektu "Sztuka na wynos", stąd też ze swymi spektaklami jeździ po kraju. 13-osobowa widownia nie daje zysków (bilety po 48 i 60 zł), mimo to twórcy "Pokoju" czują satysfakcję - takie uprawianie teatru daje przyjemność i wolność. Nawet jeśli, a zdarzało się, przychodzi grać dla jednej lub dwóch osób.

Tworzą swój teatr bez dotacji i wsparcia; zarabiają nań szkoleniami dla świata biznesu, w których wykorzystują doświadczenia ze sceny. Na remontowanej obecnie kamienicy latem ma się pojawić gablota sceny. Wtedy łatwiej będzie dostrzec, że mieści się tam ten wyjątkowy teatr.

(-)
Materiał Teatru
27 kwietnia 2015
Teatry
Scena Pokój

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia