Dla widza w każdym wieku

"Piotruś i wilk" - reż. Libor Štumpf - Zdrojowy Teatr Animacji

Jeleniogórski Zdrojowy Teatr Animacji sięgnął po klasykę czarnego teatru i zrealizował w XIX-wiecznej technice baśń symfoniczną "Piotruś i wilk" do muzyki Sergiusza Prokofiew

Premierowy spektakl widzowie oglądali w minioną niedzielę. W czarnym teatrze ubrani na czarno aktorzy są niewidzialni - dopiero odpowiednie ustawienie świateł uwypukla lalki i inne przedmioty, które animowane są przez artystów. Spektakl zrealizował Libor Štoumpf z Chrudima, kóry jest także autorem scenografii.

Czech dokonał świetnej adaptacji utworu Prokofiewa, która spodoba się nie tylko dzieciom. Połączył znakomicie muzykę ilustracyjną z wątkiem opowieści o Piotrusiu, który musi przeciwstawić się groźnemu wilkowi. Muzyka Prokofiewa, skomponowana do baśni, ma oswajać widzów z różnymi instrumentami. Dzięki dobrej animacji i perfekcyjnemu wykorzystaniu techniki czarnego teatru przedstawienie zaciekawi widza w każdym wieku.

Siedziba Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze jest w remoncie, najbliższe, niedzielne przedstawienie (14 lutego, godz. 16) pokazywane będzie na scenie Miejskiego Domu Kultury Muflon w Sobieszowie.

Alina Gierak
POLSKA Gazeta Wrocławska
10 lutego 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia