Dla wszystkich wariatów świata!

"Wariat i zakonnica" - reż. Mariola Ordak-Świątkiewicz - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Wariację sztuki "Wariat i zakonnica" w reż. Marioli Ordak-Świątkiewicz proponuje widzom od 16 roku życia Teatr Lalki i Aktora. Premiera 23 maja.

Spektakl "Wariat i zakonnica" powstał na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza, dedykowanego "wszystkim wariatom świata", w którym prym wiodą szaleństwo i namiętność. Nie jest wierną adaptacją sztuki, jedynie wariacją na temat obłąkania i miłości pełnej żądz, rozgrywających się w domu wariatów.

To tutaj tytułowy wariat - demoniczny poeta Mieczysław Walpurg uwodzi młodziutką zakonnicę, siostrę Annę, która trafiła do zakonu po samobójczej śmierci kochanka. Artystą targa pragnienie unikalności, czuje "nienasycenie formą", którego szuka w perwersji i obłędzie. Uzdrowieniem i ratunkiem dla kompleksów Walpurga staje się miłość do siostry Anny, dzięki której odzyskuje on energię życiową. Pytanie tylko, czy ta energia jest bezpieczna dla innych, czy z szaleństwa można się wyleczyć i kto tak naprawdę jest szalony.

"Wariat i zakonnica" jest inscenizacją ascetyczną, zarówno w warstwie scenograficznej, jak i aktorskiej. Witkacowskie postaci wariata, psychiatry i psychoanalityka gra jeden aktor. Taka oszczędność, wbrew pozorom, pozwala lepiej zrozumieć fenomen Witkacego i jego teorię Czystej Formy, wydobyć absurd i groteskę, a także dostarczyć widzowi niepokojów i przeżyć metafizycznych, do czego dążył w teatrze Witkacy.

Przedstawienia popremierowe odbędą się 24 maja oraz 14 czerwca o godz. 18.00.

(-)
Materiał Teatru
9 maja 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia