Dni Monodramu w Teatrze Karolaka

IMKA na (przyszły) sobotni wieczór

W ramach kolejnych Dni Monodramu Teatr IMKA zaprasza na dwa spektakle: "JA", "I będą święta", a na scenie pojawią się Arkadiusz Jakubik i Agnieszka Przepiórska.

Jako pierwszy na scenie pojawi się Arkadiusz Jakubik znany szerokiej publiczności m.in. z filmu "Dom zły" Wojciech Smażowskiego. Tym razem w spektaklu inspirowanym "Tequilą" Krzysztofa Vargi, wciela się w postać gwiazdora, który napędzony samobójstwem kolegi z zespołu zabiera się za rozliczenia z samym sobą. Widz może mieć wrażenie, że jest to jedynie wywiad jaki z bohaterem przeprowadza dziennikarka, ale okazuje się, że to tylko pozory. Aktor wraz z reżyserem Michałem Siegoczyńskim stworzył spektakl, w którym monolog faceta, któremu wydaje się, że jest reinkarnacją Che Guevary, Jezusa, Lorda Vadera, Romana Polańskiego i Micka Jaggera, przeplata się z koncertem na żywo zespołu Doktor Misio. "JA" to ciekawe spotkanie z PANEM BOGIEM ROKENDROLA. Spektakl w 2010 roku był nominowany do prestiżowej nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej "Co jest grane".

"I będą święta" (na zdjęciu) to inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która czekając sms "doleciałem", dowiaduje się, że jej mąż zginął w katastrofie lotniczej. Sprawa wydaje się tym trudniejsza, że był on szanowaną publicznie osobą i bohaterka jest zobligowana przez media do odegrania roli wdowy. Przy tej okazji postawia jednak rozliczyć się z samą sobą i określić, jakie miejsce zajmowała w życiu mężczyzny. Widz ma szansę prześledzić różne stadia konfrontacji z osobistym doświadczeniem śmierci kogoś bliskiego: skrajne emocje i próby zracjonalizowania tragedii, spotkania ze specjalistami "od radzenia sobie z traumą" i próby kontynuowania odpowiedzialnego życia rodzinnego w domu. Spektakl to także udana próba połączenia talentu aktorskiego Agnieszki Przepiórskiej z reżyserską wizją Piotra Ratajczaka.

Spektakle w Teatrze Imka:

26 stycznia godz. 18 - "JA"

26 stycznia godz. 20:00 - "I będą święta"

(-)
Materiał Teatru
19 stycznia 2013

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia