Dni otwarte z Kurtyną Siemiradzkiego

Kurtyna Siemiradzkiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Od 124 lat nad sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (wcześniej Teatru Miejskiego) unosi się i opada kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego. Olejny obraz na płótnie o powierzchni 114,24 m2, rozciągnięty na drewnianym blejtram i zaludniony alegorycznymi postaciami, pierwszy raz ukazał się oczom teatralnych widzów 18 kwietnia 1894 roku.

Od 11 czerwca 2018 roku przez okres dwóch tygodni zespół naukowców i konserwatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie i z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczyna pracę przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu mającą za cel zbadanie stanu dzieła, technologii i technik wykorzystywanych przez artystę. Prace wykonywane są w ramach projektu „Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego" we współpracy z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata i finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dla mediów:
15 czerwca o godzinie 11.00 zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie z zespołem konserwatorskim. Będzie możliwość sfotografowania i sfilmowania prac oraz porozmawiania z konserwatorami i zespołem badawczym.
Kontakt: Marta Pawlik –rzecznik prasowy Teatru: 790 895 055

Dla widzów:

20 czerwca (w środę) od 12.00 do 15.30 otwieramy drzwi naszego Teatru, a o godzinie 12.00 i 15.00 zapraszamy na spotkanie ze specjalistami zajmującymi się Kurtyną Siemiradzkiego. Dominika Sarkowicz, Marzena Sieklucka, Michał Obarzanowski (MNK) i Michał Płotek (ASP) będą opowiadać o swojej pracy i odpowiadać na państwa pytania. O historii powstania kurtyny i jej dziejach opowie teatralny przewodnik Bartosz Oskarbski. Wstęp wolny
Kontakt: Biuro Informacji Rezerwacji Biletów: 12 424 45 25

(-)
Materiał Teatru
14 czerwca 2018

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...