Do widzenia

Odebrałem pismo Biura Zarządzania Kapitałem Ludzkim TVP S.A.

Pismo dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a przyczyną tej decyzji jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Mówiąc nieurzędowym językiem: to jest tzw. dyscyplinarka.

Nie będę podawał, jakie zarzuty sformułowano wobec mnie, ale uznaję je za całkowicie absurdalne i kuriozalne, a nawet uwłaczające mojej godności – redaktora TVP Kultura, jednego z ostatnich, którzy pracowali od początku istnienia kanału. Oczywiście skorzystam z prawa odwołania się do sądu pracy, który wyda, mam głębokie przekonanie, wyrok oddający mi sprawiedliwość. W związku z tym obecnie nie będę ujawniał szczegółów tej historii, ani jej komentował.

Ponieważ jednak nie dane mi jest osobiście pożegnać się z koleżankami i kolegami z TVP Kultura oraz z licznymi osobami, z którymi współpracowałem w TVP w ciągu 15 lat, pragnę tą drogą złożyć im podziękowania, że mogliśmy się spotkać i tworzyć wspólnie ten niezwykle wartościowy projekt, jakim jest TVP Kultura. Jej historia przechodziła i przechodzi różne koleje, ale zawsze wydawało mi się, że jest sens pracy dla kanału. Pracę tę też po prostu lubiłem. Dała mi wiele ciekawych doświadczeń i przyniosła sporo satysfakcji.

Szczególnie cenię sobie to, że mogłem być redaktorem blisko 100 rejestracji i transmisji przedstawień teatralnych, a większość tych produkcji powstała z mojej inicjatywy. Były wśród nich inscenizacje takich reżyserów, jak Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Piotr Cieplak, Anna Augustynowicz, Agnieszka Glińska, Janusz Opryński, Maciej Wojtyszko, Ewa Wycichowska, Paweł Miśkiewicz, Marek Fiedor, Zbigniew Brzoza, Jarosław Kilian, Paweł Szkotak, Jacek Głomb, Piotr Tomaszuk, Adam Orzechowski, Wojciech Kościelniak, Jan Klata, Paweł Passini, Grzegorz Wiśniewski, Remigiusz Brzyk, Marcin Liber, Michał Borczuch, Michał Kotański, Radosław Rychcik, Artur Tyszkiewicz, Małgorzata Bogajewska, Michał Zadara, Przemysław Wojcieszek, Ondrej Spisak.

W przedstawieniach, które udało się przenieść do TVP Kultura, zapisana została sztuka wybitnych aktorów: Zbigniewa Zapasiewicza, Mai Komorowskiej, Jerzego Treli, Janusza Gajosa, Andrzeja Seweryna, Danuty Stenki, Ewy Błaszczyk, Bronisława Wrocławskiego, Borysa Szyca, Adama Woronowicza, Kingi Preis, Jowity Budnik i wielu innych.

Te spektakle pochodziły z teatrów dramatycznych, lalkowych, muzycznych i alternatywnych całego kraju, m.in. z Teatru Narodowego, Powszechnego, Współczesnego, Dramatycznego, Polskiego, TR, Lalka w Warszawie, Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Nowego i Polskiego w Poznaniu, Wybrzeże w Gdańsku, Polskiego i Współczesnego we Wrocławiu, Współczesnego w Szczecinie, Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, Teatru im. Słowackiego, Łaźni Nowej, Bagateli w Krakowie, Teatru Muzycznego w Gdyni, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Ósmego Dnia, Provisorium-Kompania Teatr, Wierszalina, Gardzienic, AST w Krakowie.

Dziękuję wszystkim artystom i teatrom, że zechcieli swoje dzieła udostępnić do rejestracji i przy ich realizacji świetnie współpracowali z telewizyjnymi ekipami, którym należą się osobne podziękowania za ich fachową pracę. Udało się w ten sposób zachować dużą część naszego życia teatralnego ostatnich dwóch dekad.

Ważnym fragmentem moich obowiązków w TVP Kultura było również układanie repertuaru powtórkowego Teatru TV. Ale to była prawdziwa przyjemność wybieranie z archiwum szczególnie tych mniej pamiętanych, a czasami zupełnie zapomnianych przedstawień, które jednak pokazywały jak niezwykłym bogactwem polskiej kultury był Teatr TV.

Misja ta w przykry sposób się właśnie zakończyła. Ale dziękując raz jeszcze wszystkim osobom, z którymi mogłem pracować, nie mówię: żegnajcie. Mam nadzieję, że jeszcze się zobaczymy w lepszych czasach.

Wojciech Majcherek
Blog Wojciecha Majcherka
20 stycznia 2020

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia