Dobiega końca nabór w konkursie

Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty

W organizowanym przez Teatr Muzyczny w Łodzi wydarzeniu mogą wziąć udział aktorzy i wokaliści w wieku od 19 do 35 lat. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, statuetka Jonaszka oraz występ na festiwalu OFF-Północna.

Na zgłoszenia kandydatów organizatorzy ogólnopolskiego konkursu czekają do soboty 20 marca. Nabór składa się z trzech etapów – mailowego naboru, przesłuchań oraz występu finałowego.

"Umiejętności wokalne liczą się tu na równi z interpretacją. Jeszcze przez kilka dni czekamy na utalentowanych wokalistów, którzy w piosence aktorskiej szukają własnego sposobu na wyrażenie emocji i opowiedzenie pewnej historii" - zaznaczył Jakub Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi oraz juror w konkursie.

Wybrana na podstawie mailowych zgłoszeń grupa uczestników wystąpi przed jury, któremu przewodzić będzie Wojciech Kościelniak – reżyser spektakli muzycznych i aktor. Uczestnicy muszą zaprezentować dwa utwory, w tym jedną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty. Mogą to być utwory tego artysty, piosenki z jego tekstami, a także wiersze.

"Patronem konkursu jest Jonasz Kofta – dowcipny, błyskotliwy, wszechstronnie utalentowany poeta, dramaturg, satyryk i piosenkarz nazywany wieszczem polskiej piosenki, dlatego najlepszy wykonawca otrzymuje statuetkę Jonaszka" – poinformowała Joanna Karpińska z biura prasowego teatru.

Przewidziane są też nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 3 tys. zł, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 2 tys. zł i tysiąc zł. Laureaci wystąpią w czasie finałowego koncertu Festiwalu Off-Północna, w ramach którego organizowany jest Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Sam festiwal, którego piąta edycja odbędzie się w dniach 10-18 kwietnia to przegląd małych form dramatyczno-muzycznych, mający pokazać różnorodność form teatru muzycznego w Polsce.

Bibliografia zawiera imponującą, momentami wręcz obezwładniającą, ilość pozycji z informacjami dotyczącymi i samych tekstów Witkiewicza, i wszystkiego, co wokoło. Liczy w sumie blisko 2000 stron. Tom pierwszy 891, drugi 1069

- pisze Marzena Kuraś w portalu Teatrologia.info.
Mija 25. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego

Co chwila odnajdujesz siebie albo kogoś innego, ale myślącego tak jak ty. Na tym polega wielka literatura, na tym samym wielkie kino. Na chwileczkę znajdujesz tam siebie - podkreślał Krzysztof Kieślowski w książce O sobie. W sobotę mija 25 lat od śmierci twórcy Dekalogu, "Przypadku" i trylogii "Trzy kolory".

Daria Porycka
Kurier PAP
18 marca 2021

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia