Dobra passa OTL

Trwa dobra passa Olsztyńskiego Teatru Lalek. Po niedawnym sukcesie w Rzeszowie, teraz zespół teatru z Olsztyna przywiózł laury z Opola.

Dwie nagrody dla aktorów grających w spektaklu „Żółtoniebieski" oraz wyróżnienie dla kompozytorki muzyki to efektu udziału OTL w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek.

To była już XXX edycja tego wydarzenia. — W konkursie wzięło udział 11 spektakli — informuje Andrzej Bartnikowski, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. — Ogromnie cieszę się, że jurorzy dostrzegli pracę naszego zespołu.

Honorata Mierzejewska--Mikosza oraz Piotr Michalczuk dostali nagrody aktorskie. Dodatkowo wyróżnienie trafiło do kompozytorki muzyki do spektaklu Igi Eckert.

„Żółtoniebieski" to spektakl dla najmłodszych widzów, który powstał w Olsztyńskim Teatrze Lalek z inspiracji picturebookiem „Mały żółty i mały niebieski" Leo Lionniego. To książka, która cieszy się powodzeniem na świecie już od wielu lat. Otrzymała tytuł Najlepszej Ilustrowanej Książki Dla Dzieci roku 1959 według „New York Timesa" i doczekała się kilkunastu tłumaczeń, w tym na język polski. To pełna uśmiechu opowieść o relacjach, różnicach i przyjaźni mimo inności. Tekst i sztuka mówi o ciekawości świata.

Spektakl jest podróżą w krainę plastyki już dla 1,5-rocznych widzów. To prosta opowieść, w której kolory i barwy mieszają się, mają różne faktury i odcienie. Aktorzy, wykorzystując proste elementy, wyczarują Małym Widzom historię przyjaźni Żółtego i Niebieskiego.

Nagrody i wyróżnienia zdobyte przez zespół OTL podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek jest drugim sukcesem olsztyńskiej sceny wciągu kilku miesięcy. „Mamu-Ty" w reżyserii Agi Błaszczak okrzyknięto najlepszym spektaklem 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2021. Olsztyński teatr wygrał wówczas w kategorii głównego nurtu.

Sztukę „Żółtoniebieski" można obejrzeć w naszym teatrze już wten weekend (16 i 17 października).

(um)
Gazeta Olsztyńska
15 października 2021

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia