Dokonania i trendy scen operowych

27. Bydgoski Festiwal Operowy

XXVII Bydgoski Festiwal Operowy ( 25.04.-10.05.2020) stawia na taki dobór repertuaru, który zaprezentuje możliwie najszerzej bieżące dokonania i trendy scen operowych.

Premiera Opery Nova zapowiada się imponująco: „Bulwar Zachodzącego Słońca" Andrew Lloyda Webbera będzie największą i najbardziej wymagającą produkcją musicalową.

Zaproszenie do Bydgoszczy traktowane jest przez gościnnie występujące Teatry jako prestiżowe, a marka imprezy ,budowana w ciągu 26 lat jej trwania, jest ustalona.

W tym roku zaprosiliśmy: świetny „Proces"- współczesną operę kameralną w wykonaniu Opery na Zamku w Szczecinie, futurystyczną wizję baletową „Future World" zaproponowaną przez Ballett des Saarländischen Staatstheaters z Saarbrücken. Kolejni goście to: Opera Krakowska z „Normą" Belliniego, prawdziwą perłą belcanta i Opera Śląska w Bytomiu, która stawia na operę komiczną -„Don Desideria" J.M.K. Poniatowskiego.

Nasi południowi sąsiedzi-Państwowa Opera ze słowackiej Bańskiej Bystrzycy odkryje nieznaną u nas operę J.B.Foerstera „Eva". Festiwal zakończy legendarna, niedokończona opera G. Pucciniego „Turandot" w wykonaniu najmłodszego polskiego operowego zespołu, który nie gościł jeszcze nigdy w Bydgoszczy – Opery i Filharmonii Podlaskiej z Białegostoku.

Ewa Chałat
Materiał organizatora
19 marca 2020

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia