Doktor Żywago poszukiwany

"Doktor Żywago" - reż. Jakub Szydłowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Zainteresowanie jest ogromne. Do pięciu ról zgłosiło się ponad 100 śpiewaków z całej Polski. Do premiery jeszcze niespełna rok, ale Opera i Filharmonia Podlaska już teraz szuka odtwórców głównych ról musicalu Lucy Simon "Doktor Żywago".

- Produkcja ruszy wiosną, ale w tym czasie w Polsce będzie pięć innych musicali. By mieć najlepszych solistów, musimy zapewnić ich sobie jeszcze w tym roku - zdradza Jakub Szydłowski, reżyser musicalu.

W poniedziałek razem z dyrygentem Grzegorzem Berniakiem i Violettą Bielecką, dyrygentką operowego chóru, przesłuchiwał kandydatów na odtwórców głównych ról. To był bardzo pracowity dzień. O partię Lary Antipowej, Toni Żywago, Wiktora Komarowskiego, Paszy Antipowa i oczywiście tytułowego Jurija Żywago stara się ponad sto osób. Wśród nich był m.in. Piotr Pawlak z Dzierzgowa na Mazowszu. W tym roku ukończył studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, mieszka w Gdańsku, ale jak zapewnia, gotów jest w każdej chwili przeprowadzić się do Białegostoku. Stara się o rolę Strielnikowa.

- To partia tenorowa, więc najbardziej odpowiadająca mi głosowo. Jeśli uda mi się ją zdobyć, na pewno przyniosłaby mi cenne doświadczenie, jakie daje praca z fachowcami - mówi Piotr Pawlak.

Pewne doświadczenie, także w pracy z zespołem Opery Podlaskiej ma Mariusz Ruta z Woli Wągrockiej, który również stara się o rolę Strielnikowa.

- Bardzo pasuje mi charakter tej postaci. Wyjeżdża, a potem wraca, by zrobić porządek z ludźmi, którzy postępują niewłaściwie. To bardzo konkretna osobowość - mówi śpiewak. W swoim dorobku ma m.in. rolę Cyrano w spektaklu Teatru Muzycznego w Łodzi z muzyką Krzysztofa Herdzina. Z Operą Podlaską współpracuje od 2013 roku. Tu zadebiutował rolą hrabiego Gastona De Letorieres w operze "Taviata". Śpiewał też słynną arię Monostatosa w "Czarodziejskim flecie", a w operze "Carmen" wcielał się w postać przywódcy przemytników Le Dancaire.

Drugi etap przesłuchań opera planuje na 12 grudnia. Premiera "Doktora Żywago" planowana jest na wrzesień 2017 roku. Musical ten prezentowany był w 2011 roku na Broadwayu. To adaptacja powieści radzieckiego pisarza Borysa Pasternaka, za którą otrzymał Literacka Nagrodę Nobla. Opowiada losy lekarza na tle wydarzeń w Rosji od początku XX wieku, przez rewolucję październikową i wojnę domową, aż do lat 30. XX wieku. Słynna ekranizacja tej powieści z 1965 roku z Omarem Shariffem i Julie Christie otrzymała aż pięć Oscarów.

(-)
Kurier Poranny
15 października 2016

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia