Dolnośląski Dzień Teatru

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

W preludium Międzynarodowego Dnia Teatru spotkaliśmy się w wałbrzyskim teatrze dramatycznym po to, by świętować ten wyjątkowy dzień dla fanów i miłośników teatru w kręgu dolnośląskich twórców.

Był to powrót do idei lokalnych dolnośląskich obchodów tego święta. Inicjatorką tego wydarzenia jest pani Wanda Ziembicka – Has, radna miasta Wrocław, propagatorska wielu wydarzeń kulturalnych, poetyckich oraz mająca zasługi w rozpowszechnianiu młodych talentów scenicznych, prywatnie żona zmarłego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa . Do współpracy chętnie włączyła się dyrektor wałbrzyskiego teatru Danuta Marosz.

Wałbrzyski teatr zgromadził 24-ego marca wyjątkowo wielu twórców również z ościennych teatrów, wśród gości był Jacek Głomb dyrektor Teatru Dramatycznego im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, który zaapelował do legnickich władz o przychylność w sprawie funkcjonowania teatru, powiedział, że w ten dzień sobie i teatrowi życzy spokoju. Przybyli również aktorzy, którzy zostali uhonorowani nagrodą Marszałka Dolnego Śląska : Iwona Lach z Teatru im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze, dziękująca swojemu dyrektorowi Tadeuszowi Wnukowi, który wspierał ją na żywo, Joanna Gonschorek z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz Rafał Kosowski z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha.

Międzynarodowe orędzie na dzień teatru w 2023 roku napisała egipska aktorka Samiha Ayoub, a wygłosiła je aktorka z Teatru Polskiego z Wrocławia , mówiąc w nim o kruchości teatralnej rzeczywistości i sile, dzięki możliwości stworzeniu równoległego świata. Natomiast alternatywne, dolnośląskie orędzie napisała Sztuczna Inteligencja, a przetłumaczył je na zrozumiały język Bogusław Siwko, aktor jeleniogórski. „Teatr musi walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie, budować mosty, nie poddawać się w walce o wolność słowa i umysłu. Teatr nie ma być tylko miejscem rozrywki, ale również miejscem inspiracji." – tak brzmiały niektóre jego słowa.

Na koniec podziękowanie przyjęła Wanda Ziembicka – Has, cytująca Krystynę Jandę mówiącą, że nie lubi teatru, który poucza, ale lubi teatr – przyjaciela. Widzowie, podziwiający też widownię Dużej Sceny wałbrzyskiego teatru podziękowali twórcom długimi owacjami na stojąco.

Myślę, że takie świętowanie w kameralnym gronie buduje okołoteatralną wspólnotę i przybliża teatr i jego twórców od kulis, nie tylko ze sceny.

Justyna Nawrocka
Dziennik Teatralny Wałbrzych
27 marca 2023
Wątki
Dzień Teatru

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia