Dominika Bednarczyk laureatką

Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej

Krakowska aktorka Dominika Bednarczyk została tegoroczną laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Nagroda przyznawana przez Radio Kraków popularyzuje ambitne gatunki radiowej sztuki i promuje ideę radia publicznego.

Dominikę Bednarczyk od lat można usłyszeć na antenie radia Kraków i Radia Kraków Kultura. Specjalizuje się w klasyce i literaturze z „wyższej półki", ale uwielbia także brać udział w realizacjach dla dzieci, łącząc w nich radiowy kunszt ze spontanicznością i zabawą.

Radiowe interpretacje Dominiki Bednarczyk to nie tylko udział w słuchowiskach. W paśmie "Nocne Delikatesy" trzykrotnie mierzyła się ze współczesną, czasem kontrowersyjną polską prozą. Głos Dominiki Bednarczyk pojawia się także w cyklu "Z Radiowej Biblioteki", gdzie prezentujemy literackie nowości.

– Dominika Bednarczyk jest u nas w Radiu nazywana agentką do radiowych zadań specjalnych – podkreśla Marcin Pulit, redaktor naczelny Radia Kraków. – Jej nazwisko pojawia się, gdy rozpoczynamy pracę nad najtrudniejszymi wyzwaniami, adaptacją ambitnej literatury i potrzebujemy mistrzów słowa. Jest aktorką niezwykle wszechstronną, żywiołową, przekraczającą schematy.

Wśród swoich najważniejszych radiowych aktorka ról wymienia zrealizowane w 2023 r. słuchowisko "Pulverkopf. Historia w kilku obrazach" na motywach powieści Edwarda Pasewicza i wcześniejsze – "Pomroka" – poemat Krzysztofa Siwczyka o Czesławie Miłoszu, zrealizowane w 2017 r. w cyklu "Do ucha". W obu słuchowiskach u jej boku pojawia się Radek Krzyżowski, aktor Starego Teatru, prywatnie mąż aktorki.

- Nagrania tych gęstych, niepokojących, niejednoznacznych tekstów literackich sprawiły, że zaczęłam lubić timbre swojego głosu. A nie zawsze tak było! Tym bardziej że właściwie wychowałam się na teatrze Polskiego Radia i mam w uszach najwspanialsze interpretacje, najlepszych aktorów - mówi aktorka.

Podczas uroczystości wręczenia Nagrody, zaplanowanej w tym roku na przełomie lutego i marca, Dominika Bednarczyk zaprezentuje słuchowisko, przygotowane specjalnie na tę okazję wspólnie z Radosławem Krzyżowskim, odpowiadającym za scenariusz, reżyserię i oprawę muzyczną. Realizacja słuchowiska na podstawie wybranego tekstu jest integralną częścią Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.

Dominika Bednarczyk urodziła w się w Krakowie, tutaj mieszka i pracuje. Skończyła krakowską PWST. Debiutowała w 1992 roku rolą Julii w Romeo i Julii Williama Szekspira (w reż. Krzysztofa Orzechowskiego) w Teatrze Ludowym w Krakowie, z Teatrem Słowackiego związana jest od 1996 roku.

Zagrała m.in. w: 'Śniadaniu u Tiffany'ego" w reż. Pawła Miśkiewicza (1994), "Księciu Niezłomnym" w reż. Andrzeja Pawłowskiego (1998), "Rzeźni' w reż. Remigiusza Brzyka, "Czarownicach z Salem" w reż. Barbary Sass (1999), "Jordanie" w reż. Mai Kleczewskiej (2000), "Abelardzie i Heloizie" w reż. Agaty Dudy-Gracz (2001), "Idiocie" Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002), "Nożach w kurach" Davida Harrowera w reż. Mai Kleczewskiej (2002), "Czarodziejskiej górze" w reż. Barbary Sass (2004), "Urodził się i to go zgubiło" w reż. Antoniego Libery (2006), w "Całe życie głupi" w reż. Macieja Wojtyszki (2007), "Rozmowach poufnych" Ingmara Bergmana w reż. Iwony Kempy (2008), "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" wg "Króla Leara" Williama Szekspira w reż. Pawła Miśkiewicza (2015), "Dziejach upadków" według Honoré'a de Balzaca w reż. Małgorzaty Warsickiej (2016).

Grała w "Lunatykach" Krystiana Lupy (w wersji z 1995 i 1998 roku) w Starym Teatrze w Krakowie. Współpracuje z Teatrem STU, grała w licznych spektaklach Teatru Telewizji. Ma na koncie najważniejsze nagrody teatralne, od Nagrody im. Leona Schillera (2022) po nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2021/2022. W październiku 2024 r. otrzymała Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej - przyznawana przez Radio Kraków od 2011 roku upamiętnia Romanę Bobrowską – reżyserkę radiową, autorkę wielu niezapomnianych słuchowisk, laureatkę Złotego Mikrofonu, wielokrotnie nagradzaną na Festiwalu Dwa Teatry.

Paweł Gzyl
Dziennik Polski
28 stycznia 2025

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia