Dorobek artystyczny wielkiego reżysera

Wystawa plakatów do filmów Wajdy w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawę "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym" przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja zostanie po raz pierwszy pokazana w przyszłym tygodniu w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Jak poinformowała w środę PAP kurator wystawy Krystyna Zamysłowska ekspozycja jest próbą przedstawienia dorobku artystycznego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Powstała ona m.in. z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, którym był film "Pokolenie". Twórczość Wajdy zostanie ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat.

Zamysłowska przypomniała, że Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie placówka jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Wajdy. Jak twierdzi są wśród nich egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Ich autorami byli artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe.

Na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy - twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo.

Prezentowane będą też prace zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, Erharda Gruttera.

Jak informuje Zamysłowska partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Telewizja Kino Polska, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Cinematheque Francais w Paryżu oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych.

Ekspozycja zostanie po raz pierwszy pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i będzie tam prezentowana od wtorku 27 maja do końca sierpnia tego roku. Jej wernisaż zaplanowano na poniedziałek 26 maja. Później wystawa ma być pokazana w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39. Gdynia Festiwal Filmowy. Od połowy października będzie ją można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie. W 2015 roku zostanie zaprezentowana w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Współorganizatorem krakowskiej prezentacji jest Muzeum Narodowe w Krakowie, a partnerem Krakowski Festiwal Filmowy. Prezentacja w Krakowie jest współfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Andrzej Wajda urodził się w marcu 1926 roku w Suwałkach. W wieku 20 lat rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował jednak z malarstwa i wybrał film - podjął studia w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej. Jako reżyser debiutował w 1954 roku obrazem "Pokolenie". W przeciągu następnych pięćdziesięciu lat wyreżyserował filmy które przyniosły mu uznanie na całym świecie - m. in. "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia Obiecana","Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Laureat m.in. Złotej Palmy, Złotego Niedźwiedzia oraz Oscara za całokształt twórczości.

(-)
(PAP)
22 maja 2014
Portrety
Andrzej Wajda

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...