Dostali 6 mln zł na remont

Teatr Kwadrat w Warszawie

5,7 mln zł dofinansowania ze środków norweskich otrzymał warszawski Teatr Kwadrat na remont siedziby przy ul. Marszałkowskiej, którą placówka przejęła po dawnym Teatrze Bajka. Umowę w tej sprawie minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w czwartek z szefem teatru.

Teatr Kwadrat przeniósł się na scenę dawnego Teatru Bajka w 2012 r. Miała to być siedziba tymczasowa placówki, na stałe miała ona funkcjonować w budynku dawnego kina Wars na Rynku Nowego Miasta. Rada Warszawy postanowiła jednak przekazać budynek przy ul. Marszałkowskiej teatrowi na czas nieokreślony, ponieważ placówka ubiegała się o dofinansowanie ze środków norweskich, a warunkiem jego uzyskania jest działalność instytucji w jednym miejscu przez minimum 10 lat.

Wcześniej dyrektor teatru Andrzej Nejman, pytany czy nowa siedziba spełnia oczekiwania teatru, odpowiedział, że tak, choć sala teatralna jest właściwie w ruinie. "Większość widocznych usterek po prostu przykryliśmy draperiami. Mamy nowe fotele i wyremontowane łazienki dla widzów, to rzeczy, które naprawdę musieliśmy zrobić od razu. Choć już systemy wodociągowe, elektryczne i kanalizacyjne pamiętają lata 50." - zaznaczył w wywiadzie dla PAP.

Teatr Kwadrat mieścił się wcześniej przy al. Niepodległości, zajmowany budynek też wymagał remontu i teatr musiał go opuścić.

Jak czytamy w środowym komunikacie resortu kultury w sprawie dofinansowania Teatru Kwadrat, inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2015 r. W budynku utworzone zostaną sale widowiskowe oraz sala dla najmłodszych. Planowane jest także zabezpieczenie przed degradacją zabytkowych malowideł ściennych i mozaik epoki socrealizmu.

Po remoncie możliwe ma być wprowadzenie do programu nowej oferty kulturalnej: spektakli kameralnych, koncertów, spektakli dla dzieci, spektakli obcojęzycznych. Nowa scena kameralna pozwoli na wzbogacenie repertuaru teatru o monodramy, występy typu "stand up", kabarety literackie.

Spektakle będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Całkowita wartość inwestycji to 8,2 mln zł. W ramach Funduszu Norweskiego i Funduszy EOG projekt zostanie dofinansowany w kwocie 5,7 mln zł.

Teatr Kwadrat wystawiający głównie komedie został założony w Warszawie w 1974 r. Na jego scenie występowali m.in. Janusz Gajos, Halina Kowalska, Krzysztof Kowalewski, Ewa Wiśniewska. Obecnie w repertuarze ma dziewięć przedstawień. Najbliższą premierę zaplanowano na 30 listopada br. Będzie to "Ciotka Karola 3.0" ze specjalnym udziałem Czesława Mozila.

W ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego do 2009 r. Polska pozyskała 400 mln zł. Z tych funduszy dofinansowano 34 projekty inwestycyjne i 72 przedsięwzięcia kulturalne. Inwestycje dotyczyły m.in. zabytków ujętych na liście światowego dziedzictwa UNESCO, np. fortyfikacji Zamościa, Sukiennic w Krakowie, piwnic staromiejskich w Warszawie, czy Pomników Historii, np. Pałacu w Wilanowie. Środki norweskie wsparły również budowę nowoczesnej infrastruktury, np. utworzenie Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

W ramach nowej perspektywy finansowej do 2016 r. Polska dysponuje 320 mln zł.

(-)
(PAP)
9 maja 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia