Dotknij Teatru Antycznego

Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Za nami Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji kaliska publiczność miała możliwość Dotknąć Teatru. Na widowni zgromadzili się teatromanii, którzy pilnie nasłuchiwali i obserwowali przebieg przygotowanych atrakcj

Całość spotkania skupiła się na teatrze antycznym. W pierwszej części profesor Małgorzata Leyko kierownik działu literackiego w teatrze wygłosiła wykład na temat „Co wiemy o teatrze antycznym i dlaczego tak mało?”. Od strony naukowej przedstawiła nam zarówno historię jak i wiele ciekawostek związanych z przebiegiem konkursów teatralnych oraz budową teatru. Dowiedzieliśmy się jak trzech aktorów odtwarzało wszystkie postaci w dramacie, jaka była funkcja chóru i że kobiety nie brały udziału w tragediach, a być może nawet nie mogły oglądać spektakli. Od części naukowej płynnie przeszliśmy do części praktycznej.

Tu przemówił reżyser Paweł Passini i opowiedział o realizacji spektaklu „Tragedie antyczne”, którego premiera zainauguruje tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne . Wraz z aktorami zaprezentował widzą fragment z próby otwartej. Był to pierwszy publiczny pokaz tego spektaklu. Reżyser w trakcie komentował i wyjaśniał rozwiązania jakie zastosował. Dowiedzieliśmy się o głównej idei „Tragedii antycznych”, mianowicie jest to próba powrotu do greckiego teatru. Do tego przedsięwzięcia zaangażowani są wyłącznie mężczyźni, którzy również będą wcielać się w kobiety. Główne postaci to trzech aktorów, którzy tak jak w Antyku odgrywali role wszystkich osób w dramacie, nieustannie wirując w trakcie spektaklu, zmieniając jedynie maski i głosy.

Aktorzy opowiedzieli też o metodzie pracy nad tekstem. Ich zamiarem jest takie wniknięcie w utwory, aby odtworzyć melodię i energię, która towarzyszyła przy zapisie tych utworów. Metoda ta nazywa się czytanie ciałem, bo to właśnie z ciała wychodzi słowo, a później zostaje zapisane. Zadaniem aktora jest więc odczytanie go i dopasowanie do części swojego ciała, w ten sposób słowo i ciało poczuje jedność i na powrót się połączą tworząc prawdę na scenie.

Idea przyświecająca przedstawieniu jest z pewnością trudnym zadaniem, ale też niesamowicie pasjonującym poszukiwaniem. Widzowie po krótkiej prezentacji z niecierpliwością oczekują efektów pracy. Na to jednak trzeba cierpliwie poczekać do maja.

Daria Kubisiak
Dziennik Teatralny Kalisz
4 kwietnia 2012
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia