Dramat Masłowskiej na Scenie Przodownik

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - reż. Małgorzata Bogajewska - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej - przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi zawita w przyszłym tygodniu na Scenę Przodownik.

Wydany w 2006 roku dramat Doroty Masłowskiej to zabawna, ale nie pozbawiona ironii i przerysowań opowieść o dwójce młodych ludzi podróżujących po Polsce. Bohaterowie wpychają się kierowcom do samochodów twierdząc, że są biednymi Rumunami mówiącymi po polsku.

Ich śmieszne początkowo przygody, z każdą chwilą stają się coraz bardziej absurdalne i straszne.

- W pierwszej części bohaterowie uciekają w lot, szaleństwo, zabawę, a w drugiej przytomnieją

i widzą konsekwencje tej ucieczki. Zamysł inscenizacyjny jest podporządkowany regułom spektaklu dyplomowego: na pierwszym planie są aktorzy. Chcę pokazać ich różnorakie możliwości. Odeszliśmy od tego, jak zazwyczaj się wystawia tekst Masłowskiej, czyli od konwencji realistycznej. Postawiliśmy na wyobraźnię widza. Nie ma rekwizytów ani zmieniającej się scenografii. A do tego aktorzy sami tworzą muzykę do spektaklu, śpiewają i grają na kilkunastu instrumentach, m.in. na gitarze, akordeonie, skrzypcach, mandolinie - opowiada Małgorzata Bogajewska i dodaje: - Tekst jest dużym wyzwaniem dla aktora. To trudna konwencja, bo trzeba utrzymać równowagę między tym, co komediowe, a jednocześnie pokazać zawartą w tekście prawdę o człowieku.

"Widz musi się liczyć z tym, że jest to sztuka nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie" - podkreślała w jednym z wywiadów Dorota Masłowska.

Małgorzata Bogajewską nie po raz pierwszy pracuje z łódzkimi studentami. W 2009 roku reżyserka zrealizowała w Teatrze Studyjnym "Plastelinę" Wasilija Sigariewa, a trzy lata później "Roberto Zucco" Bernarda-Marie Koltesa.

Premiera "Dwojga Rumunów mówiących po polsku" otworzyła Małą Scenę w odnowionym Teatrze Studyjnym. Teraz spektakl będzie grany także na Scenie Przodownik 14, 15 i 16 marca o godz. 19.00.

(-)
Materiał Teatru
9 marca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia