Dramaty Koltesa w Teatrze Polskim

"Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię" - reż. Michał Borczuch - Teatr Polski we Wrocławiu

"Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię" - spektakl inspirowany dwoma dramatami francuskiego pisarza Bernarda-Marie Koltesa - to najnowsza produkcja Teatru Polskiego. Premiera odbędzie się dziś na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

Spektakl wyreżyserował Michał Borczuch - twórca teatralny młodego pokolenia. Reżyser podjął się zestawienia dwóch odrębnych tekstów francuskiego dramatopisarza i poety Bernarda-Marie Koltesa - artysty, którego twórczość rzadko jest wystawiona na polskich scenach.

Jak poinformowała rzeczniczka wrocławskiego Teatru Polskiego Kinga Wołoszyn-Świerk, spektakl składa się z dwóch części. Scenerią pierwszej jest francuska prowincja lat 60. XX w. To historia kobiety, która wraca do Francji z ogarniętej wojną Algierii i chce odzyskać rodzinny dom. To jednocześnie opowieść o przenikaniu się kultur.

Druga cześć spektaklu przenosi widza do nowojorskiego portu, którego doki pełne są imigrantów z różnych państw i kultur. W tej scenerii pojawia się biały przedsiębiorca, który chce popełnić samobójstwo.

"W autorskim zestawieniu teatralnie odrębnych i niezależnych tekstów tworzy się opowieść o spotkaniu białego człowieka z człowiekiem kolorowym, Europejczyka z Innym, o ich lękach, fascynacjach i pożądaniu" - piszą o fabule spektaklu jego twórcy.

Spektakl "Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię" jest 573. premierą wrocławskiego Teatru Polskiego.

(-)
Materiał Teatru
5 października 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia