Dramatyczna historia polskiego małżeństwa

"Za szafą" - reż. Aneta Adamska - Teatr Przedmieście w Łańcucie

"Za szafą” to dramatyczna historia polskiego małżeństwa, które zaopiekowało się podczas wojny młodą Żydówką, ukrywając ją w swoim domu, w szafie. Od tego momentu ich życie zmieniło się już na zawsze.

Inspiracją do powstania spektaklu są zasłyszane opowieści rodzinne oraz jedno z opowiadań Hanny Krall. Przedstawiana historia nie była jednostkowym przypadkiem, ale miała miejsce w wielu domach w czasie II wojny światowej. Spektakl ukazuje złożoność i trudność w budowaniu relacji międzyludzkich wtedy, kiedy przestały obowiązywać wszystkie normy i wartości, a człowiek odkrył przed światem swoją ciemną stronę.

Trzy osoby - dwie kobiety i mężczyzna sparaliżowani strachem, między którymi jest miłość, poczucie obowiązku, nienawiść i pożądanie. To spektakl bardzo kameralny, ale gęsty od emocji. Opowieść o tym, jak wielka historia wpływa na nasze małe życie.

Spektakl zdobył nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, a także był prezentowany na Festiwalu Młodych Teatrów Europejskich w Grenoble (Francja) oraz w Studio Novecento w Mediolanie (Włochy).

Sztuka jest efektem współpracy między Teatrem Przedmieście a Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble.

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
Występują: Aneta Adamska, Magdalena Chwajta, Maciej Szukała, Iwona Żytecka.

(-)
Materiał Teatru
6 grudnia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia