Dramatyczna propozycja

"Biedermann i podpalacze" - reż. Torsten Münchow - Nowy Teatr w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku przygotowuje się do premiery spektaklu „Biedermann i podpalacze". Autorem realizowanego dramatu jest Max Frisch, szwajcarski twórca potępiający w swoich tekstach politykę faszyzmu i związane z nią przejawy totalitaryzmu.

Przedstawienie realizowane jest dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej, a także Miasta Słupska w ramach projektu o nazwie „Ponad granicami", który realizowany jest obecnie przez Nowy Teatr im. Witkacego.

Reżyserem spektaklu jest Torsten Münchow, współpracuje z nim Julia Witt. Nad oprawą plastyczną czuwa Tobias Nachtrodt, muzykę na potrzeby przedstawienia przygotowuje Tom Leonhardt. Niemieccy twórcy pracują z polską obsadą, artystami słupskiego teatru. Premiera spektaklu odbędzie się 2 grudnia 2017 roku, później „Biedermanna i podpalaczy" będzie można oglądać dopiero pod koniec stycznia, gdyż po polskiej premierze przedstawienie będzie wystawiane w Hamburgu i Flensburgu.

Spektakl przygotowywany jest w języku polskim, jednak dla komfortu niemieckojęzycznej publiczności przygotowywane są napisy.

Teksty Maxa Frischa nie pojawiają się często w polskich teatrach, tym bardziej „Biedermann i podpalacze" ze swoimi kryminalnymi wątkami, porcją czarnego humoru i niepozbawiony refleksji o świecie – także współczesnym – jest interesującą propozycją słupskiej sceny.

Agata Białecka
Dziennik Teatralny
18 listopada 2017
Portrety
Torsten Münchow

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...