Dramatyczna sytuacja instytucji kultury trwa

...Każdy dzień wydaje się oddalać nas od podniesienia kurtyn w teatrach...

„Coraz trudniej to wszystko, z czym mamy do czynienia ogarniać jakimś jednym pomysłem na przetrwanie. Bo każdy dzień wydaje się oddalać nas od podniesienia kurtyn w teatrach. Mówię to nie tylko w perspektywie rozwoju pandemii w Polsce, ale przede wszystkim patrząc na paraliż w finansowaniu kultury" - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska Adolf Weltschek.

„Coraz trudniej to wszystko, z czym mamy do czynienia ogarniać jakimś jednym pomysłem na przetrwanie. Bo każdy dzień wydaje się oddalać nas od podniesienia kurtyn w teatrach. Mówię to nie tylko w perspektywie rozwoju pandemii w Polsce, ale przede wszystkim patrząc na paraliż w finansowaniu kultury" - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Dramatyczna sytuacja instytucji kultury trwa.

Teatr Groteska dokładnie przed miesiącem – jako pierwszy w Krakowie – przeniósł swoją aktywność do sieci proponując najmłodszym widzom codzienne spotkania ze sztuką. Czwarty, przedświąteczny, tydzień w sieci Groteska rozpoczyna otwartym konkursem „Gramy dla Groteski".

„W ostatnich tygodniach uczyliśmy naszych wiernych młodych widzów jak poprawnie mówić i ruszać się na scenie, jak zrobić domowy teatr i jak zbudować w warunkach domowej kwarantanny kolorowe marionetki i pacynki. Krok po kroku zachęcaliśmy do wspólnej i kreatywnej zabawy, która teraz - w czasie świąt zupełnie inaczej niż zazwyczaj spędzanych – może być radością dla całej rodziny. Bo teatr, nawet w sieci, może łączyć pokolenia. Dlatego ruszamy z konkursem, w którym nasi widzowie stają się reżyserami i aktorami, a my ludzie teatru – widownią" mówi dyr. Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Kochani Widzowie Groteski! Z ogromną radością zapraszamy Was na wirtualną scenę naszego teatru! Rozpoczynamy niecodzienny konkurs „Gramy dla Groteski", w którym tym razem to Wy zagracie dla nas swoje najpiękniejsze przedstawienia! Do 30 kwietnia czekamy na filmy pokazujące Waszą zabawę w domowym teatrzyku.

Zaproście do zabawy brata, siostrę, mamę i tatę. Albo zróbcie teatrzyk sami!

Liczą się Wasze pomysły i Wasze historie. Już wiecie jak to zrobić, bo przez ostatnie tygodnie codziennie uczyliśmy Was wszystkiego, co w teatrze ważne – dykcji, śpiewu, poprawnego mówienia i sprawnego poruszania się na scenie.

Pokazywaliśmy Wam, jak zrobić kukiełkę, pacynkę i marionetkę no i jak bawić się nimi w teatr. Razem oglądaliśmy też wspaniałe przedstawienia Teatru Groteska, grane na prawdziwej scenie, w prawdziwym teatrze.

Dzisiaj jeszcze nie możecie wyjść z domu i przybiec na kolejny spektakl do Groteski. Możecie jednak zrobić teatr w swoim pokoju (lub w kuchni, łazience, na strychu, gdziekolwiek!) i przysłać do nas film pokazujący Waszą sztukę! My filmik pokażemy wszystkim widzom, którzy z nami codziennie „Łapią Groteskę w sieci". Wymyślajcie historie, róbcie inscenizacje, budujcie teatrzyki dla lalek i bawcie się razem z nami. Każda historia jest ważna i każda ma szansę na zwycięstwo!

Filmy, z krótką inscenizacją teatralną w dowolnej technice, których czas nie przekracza 5 minut przesyłajcie mailowo na adres: pr@groteska.pl. Uwaga - będą nagrody!

Regulamin konkursu Gramy dla Groteski dostępny jest na naszej stronie www.groteska.pl

Pamiętaj! I TY możesz zagrać dla Groteski! Czekamy na Twój teatrzyk!

Wszystkie informacje, na temat projektu „Złap Groteskę w sieci" oraz konkursu „Gramy dla Groteski" uzyskać można w Biurze Komunikacji Teatru Groteska:

media: Edyta Przybylska, tel. 664 092 001

instytucje i partnerzy: Agnieszka Tatara, tel. 601 519 027

Z poważaniem,

--
Eryka Żmuda

Eryka Żmuda
Teatr Groteska
6 kwietnia 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...