Dramatyczne wybory

"Idiota" - Scena Monopolis - Fundacja Kamila Maćkowiaka w Łodzi.

Czy myśleliście kiedyś co byłoby, gdyby to od Was zależały losy najbliższych Wam ludzi?
Czy nie boicie się, że Wasze najgłębiej skrywane sekrety wyjdą na jaw?
Czy wiecie o sobie samym na tyle dużo, żeby wiedzieć, że nie łatwo poddacie się szantażowi?
I jak zachowalibyście się, gdyby ktoś za odpowiedź na kilka prostych pytań zaproponował Wam spłatę niemałego kredytu?

W tak trudnej sytuacji znalazł się właśnie Karol (w tej roli Kamil Maćkowiak) – bohater przedstawienia „IDIOTA", właściciel plajtującego baru karaoke, na którego nabycie umowy nie przeczytał i przez co ma teraz do spłacenia niemałe długi. Tragiczna sytuacja finansowa skłoniła go jednak do poszukiwania rozwiązań i takie nadeszło – udział w dobrze płatnym eksperymencie, który jawi się Karolowi jako antidotum na wszystkie jego kłopoty. Zaintrygowany i wiedziony pokusą zdobycia łatwej gotówki zgłasza się więc na test.

Po pierwszych słowach prowadzącej ów, z założenia Karola nader lukratywny, eksperyment lekarki (Agnieszka Skrzypczak) Karol orientuje się, że i tu – podobnie jak w przypadku swego prywatnego interesu – umowy nie przeczytał, podpisał ją w ciemno, a konsekwencje.... No właśnie.... Konsekwencje dla kogoś, kto znalazł się na miejscu Karola i kto już na pierwsze pytania eksperymentu odpowiedzi nijak znaleźć nie umie, choć wysila się jak tylko potrafi, mogą być druzgocące.... Jak bardzo?


Spektakl "Idiota" ze znakomitym wyczuciem obnaża mechanizmy myślenia człowieka w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Jordi Casanovas konstruuje ciekawy mechanizm interakcji głównych bohaterów, oparty na gorzkiej ironii i lekkim poczuciu humoru.

Dodatkowo spektakl jest również aktualny ze względu na tematykę mówiącą o zagrożeniach psychologicznych, społecznych i ekonomicznych w dobie pandemii. Analizuje dezintegrację osobowości, rozpad związków międzyludzkich, utratę prestiżu społecznego, brak perspektyw na przyszłość. Główny bohater desperacko próbuje zawalczyć o własne życie, co na nim wymusza dramatyczne wybory. Ludzie jego pokroju, przegrani, właśnie ze względu na skutki pandemii, ale wciąż pełni niezgody na ten fakt, łatwo stają się łupem cynicznych manipulatorów, którzy w bezwzględny sposób żerują na ludzkim nieszczęściu. Jednak wiara w siłę, jaką daje trwanie przy swoich wartościach czyni z ofiary człowieka nadziei. Finalnie dramat przegranego bohatera przeradza się w historię zwycięstwa nad trudnościami, które los mu zgotował, ale przede wszystkim nad własnymi słabościami.

O tym jak eksperyment wpłynie na życie głównego bohatera spektaklu „IDIOTA" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, przekonać się będzie można już podczas premiery 9 i 10 października 2021 w Scenie Monopolis.

(-)
Materiał Teatru
9 października 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia