Dramatyczny do remontu

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Najstarsza scena w naszym regionie przejdzie kompleksowy lifting. Od nowej fasady, przez foyer, toalety, które obecnie są w opłakanym stanie, zmianę struktury widowni i fotele, wyposażenie sceny, po część administracyjną. Szacuje, że remont będzie kosztował co najmniej 21 mln zł, ale niewykluczone, że nawet 50 mln zł. - To zabytkowy budynek, więc takie remonty zawsze są kosztowne. Teatr oczywiście nie ma takich pieniędzy. Będziemy się o nie starać z ministerstwa kultury, urzędu marszałkowskiego, pewnie także z funduszy norweskich - zapowiada Agnieszka Korytkowska-Mazur.

- Ten remont planuję od kiedy tylko objęłam stanowisko dyrektora. Szykuje się nam chyba największa inwestycja w historii teatru - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Remont ma ruszyć na przełomie 2015/2016 roku. Teraz trwają przygotowania. Władze województwa przeznaczyły już 122 tys. zł na wstępną dokumentację inwestycji, czyli inwentaryzację sprzętu, spisanie wszystkich wymiarów teatru oraz opracowanie harmonogramu prac.

- Ten budynek ma swoje lata. I przy tak poważnym remoncie nie można popełnić żadnej prowizorki - zauważa Krzysztof Ławniczak, aktor z 34-letnim stażem pracy. - To ma być inwestycja na lata.

Ostatni taki duży remont przeprowadzano tutaj w latach 2001-2002, kiedy dyrektorem był Andrzej Karolak. Wtedy teatr był nieczynny. Przy przyszłorocznej modernizacji dyrekcja chce tego uniknąć.

- Nie chcemy by publiczność ucierpiała. Planując prace będziemy wyłączać teatr częściami. Kiedy remont rozpocznie się na dużej scenie, spektakle będziemy wstawiać na małej i na odwrót - mówi dyrektorka teatru.

- W nowych wnętrzach na pewno będzie wygodniej nie tylko widzom, ale również pracownikom - mówi aktor Marek Tyszkiewicz. - Oby tylko zamieszanie, które towarzyszy każdemu remontowi, nie wpłynęło zbytnio na naszą pracę.

Historia teatru

W tym roku teatr obchodzi 70-lecie. W historii sceny pojawiają się różne daty uznawane za początek jego istnienia.  Budowę gmachu Teatru Miejskiego - Domu Ludowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończono w 1938 roku.  W 1940 roku do Białegostoku przyjechała grupa znakomitych aktorów warszawskich pod wodzą Aleksandra Węgierki.  W 1941 roku zespół wyjechał na gościnne występy do Mińska i Brześcia, w tym czasie wybuchła wojna rosyjsko-niemiecka. W drodze powrotnej część artystów - w tym m.in. Węgierko - została aresztowana przez Niemców. Nigdy już do Białegostoku nie wrócili. A w czasie bombardowania miasta spłonęła część budynku teatru.

 Teatr to przede wszystkim ludzie. Dlatego za datę właściwego początku Teatru Dramatycznego uznaje się rok 1944. Wówczas to w Białymstoku znaleźli schronienie artyści, którym udało się przetrwać wojnę.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
4 grudnia 2014

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...