Dramatyczny podsumował sezon

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zakończył kolejny sezon pracy artystycznej

W ciągu ostatnich 10 miesięcy aktorzy zagrali 302 spektakle, które obejrzało 63 210 osób. W po-przednim sezonie zespół teatru zagrał 292 spektakle, które obejrzało 62 609 osób. Od września odbyło się sześć teatralnych premier. Do repertuaru teatru dołączyły takie spektakle jak: „Śmierć w Wenecji czyli czego żałują umierający" w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, „Gałązka rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego w reżyserii Rafała Matusza, „Obława" Jana Nowary i Jagody Skowron w reżyserii Jana Nowary, „Błoto" Jana Jastrzębskiego w reżyserii Martyny Łyko, „Hobbit" na pod-stawie J. R. R. Tolkiena w reżyserii Grzegorza Suskiego oraz „Motyle są wolne" Leonarda Gershe'a w reżyserii Zbigniewa Lesienia.

- Cieszę się, że nie zwalniamy tempa i po raz kolejny udowadniamy, że teatr może cieszyć się ro-snącym zainteresowaniem publiczności, a grane przez naszych aktorów spektakle - powodować zarówno radość, jak i wzruszenie. Kończący się sezon był wyjątkowy przede wszystkim z uwagi na polską prapremierę przedstawienia „Hobbit", które okazało się naszym niewątpliwym sukcesem. Jednak chciałbym podziękować wszystkim reżyserom i twórcom, którzy przyjmują moje zaprosze-nie, aby pracować w Białymstoku. Dziękuję także zespołowi aktorskiemu i wszystkim pracownikom teatru za ich ogromny trud i zaangażowanie wkładane w pracę i rozwój naszej instytucji – powie-dział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Oprócz nowych spektakli, Teatr zaprosił widzów na festiwal „Kierunek Wschód II".

W trakcie drugiej edycji wydarzenia w Białymstoku gościły zespoły Republikańskiego Teatru Biało-ruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi, Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Dramatycznego z Grodna na Białorusi, Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska na Białorusi, Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa na Ukrainie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz Aleksander Rubinovas z Litwy.

W październiku, po raz pierwszy w historii teatru, odbyła się transmisja telewizyjna przedstawienia Teatru Dramatycznego. Widzowie programu pierwszego Telewizji Polskiej mogli obejrzeć spektakl „Popiełuszko" w Teatrze Telewizji. W ramach Sceny PracOFFnia, w grudniu odbyła się premiera najnowszego przedstawienia Teatru PAPAHEMA: „Proces. Rekonstrukcja".

Także w grudniu, z okazji 80 rocznicy wybudowania budynku teatru, instytucja uruchomiła archiwum cyfrowe. Użytkownicy mogą w nim znaleźć zdigitalizowane fotografie, afisze, programy, czy projekty kostiumów. Ponadto, teatr wydał książkę „Kilka odsłon teatru białostockiego", która opowiada o teatrze z trzech perspektyw. Autorami publikacji są Andrzej Lechowski, Konrad Szczebiot i Martyna Faustyna Zaniewska. Projekt „Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku" został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Przez cały mijający sezon Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne m.in.: lekcje teatralne i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W sezonie artystycznym 2018/2019 pracowało osiem grup warsztatowych, w których uczestniczyło ponad 160 osób. Re-krutacja na kolejny sezon ruszy we wrześniu. W Pijalni Czekolady E. Wedel odbywały „Bajkowe Poranki", w trakcie których aktorzy spotykali się z najmłodszymi widzami. Na przełomie październi-ka i listopada instytucja realizowała projekt „Lektury szkolne – Lubię to", współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podla-skiego. Celem zadania było zainspirowanie nauczycieli i uczniów do przyjrzenia się lekturom szkolnym z innej - teatralnej perspektywy.

Teatr prezentował swoje spektakle również poza Białymstokiem. Aktorzy zagrali przedstawienia: „Romeo i Julia" oraz „Balladyna" w Charkowie. Wyjazd na Ukrainę możliwy był dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Kierunek Charków". „Ze-mstę" obejrzeli widzowie XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie oraz festiwalu „Bharat Rang Mahotsav" w Indiach (w Dibrugarh i New Delhi), a także publiczność na Białorusi: w Grodzieńskim Obwodowym Teatrze Dramatycznym i widzowie Republikańskiego Teatru Białoru-skiej Dramaturgii w Mińsku. Ponadto, Krzysztof Ławniczak zagrał mondram „Zapiski oficera Armii Czerwonej" w Wyszkowie oraz Lubinie, „Obławę" obejrzeli widzowie w Suwałkach, a spektakl „Po-piełuszko" - w Stalowej Woli.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak zdradził także plany na nadchodzący sezon.

- 14 września odbędzie się premiera przedstawienia „Wszystko w rodzinie" Ray'a Cooney'a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Na listopad zaplanowaliśmy pokaz premierowy spektaklu „Samobójca" Nikołaja Erdmana w reżyserii Katarzyny Deszcz. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ odbędzie się z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Dramatycznego – dodał Piotr Półtorak.

W tym roku, pracownicy teatru pozyskali dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację kolejnych projektów. Od 28 września do 6 października odbędzie się trzecia edycja festiwalu „Kierunek Wschód". Festiwal będzie kontynuacją kontaktów z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu swoje spektakle zaprezentuje aż osiem teatrów. Wstęp na wszystkie przestawienia będzie bezpłatny. Wejściówki dostępne będą w Kasie Teatru, od początku września.

Jesienią odbędzie się także cykl szkoleń dla nauczycieli, zatytułowany „Teatr – Lubię to" oraz pre-miera spektaklu dla najmłodszych: „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w reżyserii Michała Dą-browskiego. Teatr będzie także uzupełniał zbiory swojego archiwum cyfrowego, w ramach projektu „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego - etap II". Wraz z Instytutem Socjologii i Kognitywistki Uniwersytetu w Białymstoku organizuje ogólnopolską konferencję naukową „Kultura w Polsce w XXI wieku. Konteksty społeczne, kulturowe i medialne", która odbędzie się 23 września.

Sprzedaż biletów na spektakle, które będzie można obejrzeć we wrześniu i październiku ruszy już 1 lipca, poprzez stronę: bilety.dramatyczny.pl.

Martyna Faustyna Zaniewska
Materiał Teatru
29 czerwca 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...