"Droga śliska od traw" najlepszą sztuką

14. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Spektakl "Droga śliska od traw" Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy został faworytem na tegorocznym XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona". Jury docenili także spektakl „Męczennicy" Mariusa von Mayenburga z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz przedstawienie „Jasiu albo Polish Jokes" Davida Ivesa z Teatru Nowego w Zabrzu.

Werdykt jury XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" odbywającego się w Zabrzu w dniach 18 – 26 X 2014.

Nagroda publiczności przyznana została spektaklowi „Droga śliska od traw" Teatru im.H.Modrzejewskiej w Legnicy, natomiast Jury w składzie: Lech Raczak – przewodniczący, Ingmar Villqist i Łukasz Drewniak po obejrzeniu wszystkich konkursowych przedstawień postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego – duetowi PiK czyli Pawłowi Wolakowi i Katarzynie Dworak za dramat „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł".

Nagroda w wysokości 10 000 zł dla realizatorów spektaklu „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

I nagrodę za reżyserię – w wysokości 5 000 zł - Annie Augustynowicz za spektakl „Męczennicy" Mariusa von Mayenburga z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu
II nagrodę za reżyserię – w wysokości 4 000 zł – Maciejowi Podstawnemu za spektakl „Jasiu albo Polish Jokes" Davida Ivesa z Teatru Nowego w Zabrzu
I nagrodę aktorską – w wysokości 4 000 zł – Rafałowi Cieluchowi za rolę Bogdana w spektaklu „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
II nagrodę aktorską w wysokości 3 000 zł – Jarosławowi Karpukowi – za role w spektaklach „Jasiu albo Polish Jokes" (wujek Roman) i „Top Dogs" (Hans Peter Muller) z Teatru Nowego w Zabrzu
III nagrodę aktorską - w wysokości 2 000 zł – Annie Koniecznej – za role Portii i Rachel
w spektaklu „Jasiu albo Polish Jokes" z Teatru Nowego w Zabrzu

5 równorzędnych wyróżnień aktorskich w wysokości 1 000 zł każda:

Marii Dąbrowskiej za rolę Inge Sudel w spektaklu„Męczennicy" Mariusa von Mayenburga
z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu
Magdzie Skibie za rolę Oli w spektaklu „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Magdalenie Tabor za rolę Zsofi w spektaklu „Most nad doliną" z Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna
Joannie Litwin-Widerze za rolę Claudi Roe w spektaklu „ENRON" z Tesinkiego Divadla Sceny Polskiej
Dariuszowi Niebudkowi za rolę Jasia Polish Jokes" Davida Ivesa z Teatru Nowego w Zabrzu

Nagrodę za debiut w wysokości 2 000 zł otrzymuje Konrad Beta (Benjamin Sudel w „Męczennikach" Mariusa von Mayenburga z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Jury „młodych" przyznało:
NAGRODĘ ZA TEKST – dla Marty Guśniowskiej za tekst „ONY"
NAGRODĘ ZA REŻYSERIĘ – dla Aliny Moś-Kerger za spektakl „ONY"
NAGRODĘ ZA SCENOGRAFIĘ – dla Małgorzaty Bulandy („DROGA ŚLISKA OD TRAW)
NAGRODĘ AKTORSKĄ – dla Rafała Cielucha za rolę Bogdana w spektaklu „DROGA ŚLISKA OD TRAW"
NAGRODĘ AKTORSKĄ – dla Tomasza Sobczaka za rolę w spektaklu „BLACKBIRD"

(-)
Materiał Teatru
27 października 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia