Druga małżonka Marszałka Piłsudskiego

"Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" - reż. Marcin Liber - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

W weekend na scenie Teatru im. Szaniawskiego ostatnie prezentacje spektaklu "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Sylwii Chutnik, w reż. Marcina Libera.

Ten współczesny teatralny melodramat koncentruje się na drugiej małżonce Marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandrze z domu Szczerbińskiej. Ukazuje ją nie tylko jako żonę najważniejszego polityka Dwudziestolecia Międzywojennego, ale i kobietę o rewolucyjnej przeszłości, która w swoich działaniach nie stroniła od przemocy. Orędowniczka udziału kobiet w wojsku oraz zdobycia przez nie praw wyborczych, ironicznie sportretowana "rebel girl", stawia pytanie o mit przewrotu, który tak bardzo lubi każdy Polak. Powstanie, bunt, zsyłka i wojna. Co z tego może być przechwycone przez kobietę walczącą o zmiany, ale również o swoje życie? Życie, w którym sam Marszałek Piłsudski z Supermana zaczyna zamieniać się w Legendarnego Wąsacza. Z całym "legendarnym" bagażem - atrybutem polskości: Kasztanką, szabelką, medalami...

Spektakl zaskakuje nie tylko przewrotnością myśli, ale także nieoczywistą scenografią i wyrafinowaną oprawą muzyczną.

A w najbliższy weekend może zaskoczyć jeszcze bardziej, bowiem ostatnie, tzw. "zielone spektakle", pełne są niespodzianek. Wśród nich specjalny udział Marcina Libera - w roli nie tylko reżyserskiej! Zapraszamy!

Spektakl powstał przy współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach nagrody Grand Prix na 3. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia, zrealizowany był w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie.

Wałbrzyska premiera "Aleksandry..." odbyła się: 17 listopada 2011 roku. Krakowska premiera: 08 grudnia 2011r. w czasie 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie.

***

18 kwietnia 2015 / godz. 19.00 / Scena Kameralna

19 kwietnia 2015 / godz. 18.00 / Scena Kameralna

REZERWACJA BILETÓW - Biuro Współpracy z Publicznością, tel. 074 64 88301-03

(-)
Materiał Teatru
18 kwietnia 2015

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia