Druga Premiera z nową obsadą

"Nocleg w Apeninach" - reż. Sylwester Biraga - Teatr Druga Strefa

Ostatni miesiąc roku 2013 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie przynosi ekscytujące wydarzenia na miarę świątecznej atmosfery!

13 i 14 grudnia o godzinie 20:00 teatr przedstawi Drugą Premierę Warszawską "Noclegu w Apeninach" Aleksandra Fredry do muzyki Stanisława Moniuszki w reżyserii Sylwestra Biraga, w nowej obsadzie!

Wystąpią gwiazdy scen operowych: Tatiana Maria Pożarska (sopran), Marcin Hutek (basbaryton) oraz Tomasz Raczkiewicz (kontratenor).

Operetka w jednym akcie Aleksandra Fredry do muzyki Stanisława Moniuszki to perełka w twórczości scenicznej obu artystów, czołowych twórców polskiej kultury scenicznej.

Dziś, po 174 latach od prapremiery wileńskiej libretto i partytura wciąż brzmią lekko, ponadczasowo i zabawnie. Muzyka popularna XIX wieku łatwo wpada w ucho widzowi wieku XXI, wywołując refleksję porównawczą do współczesnej muzyki popularnej. Libretto zaś zatrzymane gdzieś między Bolonią a Florencją, z toskańskimi cyprami w tle dostarcza wartką akcję w
tempie staccato utkaną postaciami niczym z Moliera - synem marnotrawnym, córką trzpiotką o wielkim sercu, kupczykiem-domokrążcą, sprzedajnym chciwcem, tęskniącym ojcem, dziewczyną w tarapatach. Do tego dorzućmy słowa jak paszport, posag, majątek, miłość, burza, nocleg, żandarmi i happy-end, a na pewno będziemy współczuć Rozynie, śmiać się z Bombalo, czuć odrazę do Fabricjo, poczujemy sympatię do Lizety, zrozumiemy Anzelmo i damy się oczarować Antonjo. Okazuje się, że kolor sepii ma wiele odcieni a czerwień w nim zawarta rozgrzewa serca by zaśpiewać " Z radości serce mi bije! Radość, radość niech nam żyje!".

Reżyser Sylwester Biraga dedykuje ten spektakl profesorowi Janowi Skotnickiemu.

(-)
Materiał Teatru
9 grudnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia