Drzewo upamiętniające Dariusza Gnatowskiego

Drzewko „Gnat" naprzeciwkoTeatru STUupamiętni aktora Dariusza Gnatowskiego.

Z inicjatywy Dyrekcji Krakowskiego Teatru Scena STU i we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, w poniedziałek 24 maja 2021 o godz. 16.30 na pasie zieleni pomiędzy Aleją Krasińskiego zasadzone zostanie drzewko, które upamiętni zmarłego 20 października ubiegłego roku Dariusza Gnatowskiego.

Drzewko nosić będzie imię „Gnat", odzwierciedlające pseudonim aktora, jakim nazywali go współpracownicy ze sceny Krakowskiego Teatru Scena STU, z którym Dariusz Gnatowski związany był od początków swojej kariery. Jego odejście było największym ciosem, jaki pandemia koronawirusa zadała całej Rodzinie STU, dla której na zawsze pozostanie on Bratem i Przyjacielem. Stąd inicjatywa Dyrektora Teatru Scena STU Krzysztofa Pluskoty aby zasadzenia drzewka, w sposób symboliczny i dosłowny jednocześnie,utrwaliło w Krakowie pamięć o Dariuszu Gnatowskim jako serdecznym człowieku i charyzmatycznym aktorze.
„Gnat" stanie naprzeciwko sceny, na której Gnatowski zadebiutował w 1985 roku rolą w „Wariacie i Zakonnicy" S. I. Witkiewicza. Spektakl ten stał się prawdziwym fenomenem, będąc granym nieprzerwanie przez 35 lat. Ponadto w Teatrze STU Dariusza Gnatowskiego można było przez lata zobaczyć w takich spektaklach jak, m.in. „Ubu król", „Pan Twardowski", „Markietanki", „Czekając na Godota", „Zemsta", „Biesy", „Król Lear" czy „Rewizor".
Dariusz Gnatowski uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005), Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Odznaką „Honoris Gratia" (2016). Zmarł w wieku 59 lat. Został pochowany na krakowskim cmentarzu Podgórskim.

Magdalena Jamka-Sułkowska
Materiał Teatru
22 maja 2021

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...