Dulska w TVP 1

"Moralność Pani Dulskiej" - reż. Marcin Wrona - Teatr Telewizji

25 marca o godz. 20.20 TVP1 pokaże premierę spektaklu Teatru Telewizji „Moralność Pani Dulskiej” w interpretacji Marcina Wrony. Z tekstem Gabrieli Zapolskiej zmierzy się nowe pokolenie wybitnych aktorów: Magdalena Cielecka w roli tytułowej, Robert Więckiewicz, Dominika Kluźniak, Agata Buzek i Maria Maj. Towarzyszyć im będą: Jakub Gierszał, Jaśmina Polak, Klara Bielawska i debiutująca Zofia Wichłacz.

Marcowa premiera Teatru Telewizji to nowa, oryginalna inscenizacja najsłynniejszego dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony.
„Moralność pani Dulskiej" napisana w 1906 r. przez Gabrielę Zapolską została nazwana przez nią samą tragifarsą kołtuńską. Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich we Lwowie (choć istnieje również wersja krakowska sztuki).

Sama Zapolska nazwała dom Dulskich, jako ten, w którym zamordowano duszę. Ten karykaturalny obraz został napisany jako protest przeciwko obłudzie. Zawarta w nim jest synteza wszystkich negatywnych cech mieszczańskich, negatywnych cech rodziny, przedsiębiorstwa bez miłości, której celem jest to, czego tak obawia się Zbyszko: odbierać czynsze, doczekać srebrnego wesela i porządnego nagrobka, tworzyć z pokolenia na pokolenie pra, ober-Dulskich, obłudnych, gnuśnych, z zawężonymi horyzontami myślowymi, z własną, a właściwie stosowaną na własny użytek moralnością, prać brudy we własnym domu, sprzeniewierzyć się każdym swoim uczuciom, w imię opinii publicznej. Wegetacja ciągnąca się przez lata i przez pokolenia.

25 marca o godz. 22.05 po premierze w Teatrze Telewizji TVP Kultura wyemituje rozmowę z twórcami i aktorami spektaklu: Marcinem Wroną, Magdaleną Cielecką i Robertem Więckiewiczem. Rozmowę poprowadzi Łukasz Drewniak.

(-)
Materiał Organizatora
22 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia