Dwa charaktery

"Co ja panu zrobiłem, Pignon?" - reż: Wojciech Adamczyk - Teatr Kwadrat w Warszawie

Przedpremierowe pokazy komedii Francisa Vebera Teatr Kwadrat prezentował na zakończenie sezonu. Widzowie spędzający letnie dni w Warszawie mieli okazję oglądać je również w ubiegłym miesiącu. Teraz przyszedł czas na oficjalną premierę "Co ja panu zrobiłem, Pignon?".

Francisa Vebera można nazwać etatowym dostarczycielem komedii francuskiej na światowe sceny i ekrany filmowe. Filmy z jego scenariuszami doczekały się amerykańskich odpowiedników, co w światowym kinie nadal jest najlepszym świadectwem ich popularności. Co ciekawsze, teksty Vebera sprawdzają się równie dobrze na ekranie, jak na scenie. Komedia "Co ja panu zrobiłem, Pignon?", którą w Teatrze Kwadrat przygotował Wojciech Adamczyk, ma za sobą takie losy. Sukces wystawionej w 1971 sztuki "Le Contrat" doprowadził w 1973 roku do premiery filmu "L\'Emmerdeur" w reżyserii specjalisty od komedii Edouarda Molinaro. W filmie wystąpili Jacques Brel jako Pignon i Lino Ventura jako Ralf. W 1981 roku pojawił się jej hollywoodzki remake "Buddy, buddy", firmowany przez Billy\'ego Wildera. W 2005 roku Veber po gruntownej redakcji zaprezentował publiczności nową wersję sztuki pod tytułem "L\'Emmerdeur" w Theatre de la Porte Saint Martin w Paryżu. Jej powodzenie po raz kolejny spowodowało powstanie kinowej wersji, w reżyserii samego Vebera. W Polsce można oglądać ją na DVD pod tytułem "Upierdliwiec". 

Po raz kolejny w "Co ja panu zrobiłem..." Veber powraca do swojego ulubionego bohatera, pechowca Francisa Pignon. To chyba ze względu na Pignona, któremu Veber przygląda się z pewną czułością, obnażając przy jego pomocy rozmaite ludzkie słabości i wady, jego komedie cieszą się takim uznaniem widzów. 

Tym razem Pignon przyjmuje zlecenie zrobienia zdjęcia świadkowi w procesie przeciw mafii. Jego nowe zajęcie to jednak tylko przykrywka dla rozpaczliwego planu odzyskania ukochanej żony, która odeszła do psychiatry. Mazgajowaty, rozmyślający nawet nad planem samobójczym Pignon dostaje za sąsiada w pokoju obok prawdziwego silnego faceta, zawodowego zabójcę Ralfa, który ma za zadanie wyeliminować niewygodnego świadka. Zderzenie tych dwóch charakterów doprowadzi do prawdziwie zabójczej farsy.

komedia Francisa Vebera, reż. Wojciech Adamczyk, wyk. Grzegorz Wons, Paweł Wawrzecki, Teatr Kwadrat, ul. Czackiego 15/17, bilety: 55-80 zł, rezerwacje tel. 022 826 23 89, spektakle: piątek (18.09) i niedziela (20.09), godz. 19.30, oficjalna premiera: sobota (19.09), godz. 19.30.

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
18 września 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia